Rodinná dovolená na Šumavě

 

Ideální volbou je Šumava pro rodiny s dětmi. Nenáročné terény, velké množství výletů a poznávání. Národní park Šumava se zaměřuje na příjemné vzdělávací programy pro děti i dospělé a z jejich nabídky si vybere každý. Šumava nabízí také mnoho volnočasových aktivit při nichž si můžete po výletu či tůře užít odpočinek, relaxaci a zábavu. Společně zde zažijete spoustu zábavy a dobrodružství uprostřed krásné přírody, budete objevovat dosud neznámé světy

 

Pěší výlety s dětmi na Šumavě

Zábavná pěší turistika pro celou rodinu - 
to je ideální volba pro aktivní dovolenou s dětmi. Šumavská malebná krajina nabízí nepřeberné množství zábavných a poznávacích tras pro malé i velké milov-
níky pohybu.  

Rodinná pěší turistika...   

Zábavní a zážitkové parky

V zábavních a zážitkových parcích po celé Šumavě se před vámi otevírá svět plný dobrodružství, zábavy, her i poznání. Nabíd-
ka je velmi rozmanitá, mezi dětskými ráji si každý může najít právě ten svůj.


Zavítejte s celou rodinou....... 

Šumava pro malé vodníky

I když není Šumava pravým koupacím
rájem i tak je zde mnoho a mnoho příleži-
tostí. Vevnitř i venku, prostě za každého počasí. 


Jak potěšit vodníky........

 

Pěší turistika pro celou rodinu - to je ideální volba pro aktivní dovolenou s dětmi. Kouzelná krajina Šumavy nabízí nepřeberné množství zábavných a poznávacích tras pro malé i velké chodce a turisty

 

 

Výlety s kočárkem

jsou možné i v našich kopcích. Upravené a udržované trasy pro kočárky či odrážedla najdete téměř všude

Více k výletům s kočárkem...

Naučné stezky, které si zamilují i děti

Procházky na 1- 3 kilometry a zajímavé a poučné.


Více k naučným stezkám...

Zvířátkové výlety

Poznejte životy šumavských zvířat a nebo je libo ZOO?


Více o zvířátkách....

 

 

Není snadné naplánovat ideální dovolenou s dětmi. A protože je Šumava v posledních letech hojně vyhledávaným místem pro odpočinek i turistiku, i zde vznikají nové turistické trasy pro pěší i cyklotrasy, veřejnosti přístupné zajímavé farmy a chovy, místa pro adrenalinové aktivity, sport a další a další. Šumava bezesporu nabízí mnoho krás a aktivit, ale i zde se vyplatí si dopředu třeba alespoň vytipovat místa, která byste rádi viděli a ukázali svým ratolestem. Nuže, zde máte pár návrhů a buďte si jisti, že to je pouze malá část z mnoha možností jak si užijte si Šumavu naplno s celou rodinou! 

 

Výlety za pohádkou

Pohádkové stezky a chalupy, pohádkové dobrodružství.

Více o pohádce...

 

 

Koňská stezka - stáj Stojanovice

Necelých 16 km západně od Sušice směrem na Klatovy, v nádherném prostředí nedaleko Šumavského národního parku najdete stáje, kde chovají koně plemen Norik a Slezský norik. Celkem tu najdete 6 chladnokrevných koní a 2 plemenné hřebce, z nichž někteří dříve pracovali v lese a nyní se dokonce někteří účastní i závodů. Kromě koní se tu s dětmi můžete spřátelit i s dvěma fenkami Kavkazského pasteveckého psa. Okolní přírodu si můžete užít v sedle buď při hodinových, dvouhodinových nebo i celodenních vyjížďkách. Specialitou jsou sezónní vyjížďky kočárem a na saních. Ceny začínají na 200 Kč za osobu při hodinové vyjížďce. Navíc se můžete ještě před návratem domů zastavit na nedalekém Státním hradu Velhartice, který se nachází asi 6 km od Stojanovic.

Za pohádkou do Mlázov

V Mlázovech u Kolince (necelých 14 km SZ od Sušice) si s dětmi rozhodně užijete veselý den plný pohádkových zážitků. Poznáte zde vílu Šumavu, Šumavouse, pohádkové muzikanty, skřítčí pilu a mnoho jiných zajímavých pohádkových bytostí. Čeká tu na Vás výstava skřítků, strašidel ale také, pro větší skupiny dětí, maňáskové divadlo, kde si i vaše děti mohou zahrát maňáskové divadlo se zapůjčenými rekvizitami. A to není vše, ve venkovním areálu naleznete i pohádkovou stezku skřítků, tůňku „U vodníčka Fialy“, Šatlavu, Mravenečkov či pohádkový golfík. Na závěr si prohlédnete miniaturu hradu TROŠKOV - sídlo pohádkového krále a v ateliéru „U Šišouna“ si děti mohou nakreslit nebo vymodelovat svoji pohádkovou postavičku. Otevřeno je v květnu a červnu denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpenu denně od 10:00 do 18:00 hodin, v září v sobotu, neděli a ve svátky od 10:00 do 17:00 hodin a v říjnu taktéž o sobotách, nedělích a svátcích od 10:00 do 16:00 hodin. 

Bobovka - areál pro celou rodinu

Jen kousek od Lipna nad Vltavou, ve Slupečné, najdete unikátní areál, kde můžete vy i vaše děti bobovat po celý rok a za každého počasí. Areál je v České republice jedinečný, protože jsou zde v provozu hned dvě různé bobové dráhy, horská a korytová, které jsou navíc vzájemně propleteny. Původní kilometrová korytová bobová dráha je zaměřena spíše na sportovnější jízdu. Na novější horské bobové dráze si užijete pohodovou jízdu jejíž součástí jsou i 2 zatáčky s téměř 360 stupni. Nová dráha je i díky automatickým brzdám a bezpečnostním pásům vhodnější pro rodiny s dětmi. Děti od 3 let jezdí s rodiči, od 8 let mohou samy. Celý areál je bezbariérový. V areálu se určitě zajděte občerstvit do stylové dřevěné hospůdky Bobovka, a dětem, kterým nestačila bobová dráha, se jistě bude líbit i místní dřevěné hřiště nebo třeba plácek na fotbálek. 

Areál lesních her - Stožec

Areál lesních her najdete nedaleko malé šumavské obce Stožec, asi 15 km po silnici jihozápadně od Volar.  Nedaleko od informačního střediska NP Šumava začíná místo plné lesních her, které má dva vstupy na svých koncích. Samotná zážitková trasa vás povede asi 1,6 km (celá trasa měří asi 4,5 km) a zažijete na ní v současnosti 14 různých zastavení s interaktivními prvky. Zvládnou ji i ti nejmladší i zdravotně omezení lidé. Seznámíte se zde s životem v přírodě, ale třeba i s možnostmi obnovy lesa, rozpoznáváním lesních dřevin a rostlin (narazíte tu například na Dřípatku horskou) a nakonec i se zvířecími obyvateli, na které můžete při cestování Šumavou narazit. Pohodlně se sem dostanete celoročně autem (placené parkoviště ve Stožci), vlakem (nádraží ČD taktéž ve Stožci) po tratích ze směrů od Českého Krumlova, Prachatic i z Vimperka nebo více sportovně na kole. Otevřeno tu mají v květnu až září od 08:00 do 20:00 hodin a v říjnu až dubu od 09:00 do 16:00 hodin. 

 

 

 

Jeskyně

Trochu dobrodružství v podzemí

Město Zwiesel nedaleko hranic s Českou republikou, je známo svou sklářskou tradicí a její dodnes přetrvávající produkcí. Tip na výlet, během kterého máte ojedinělou možnost dostat se do podzemí je právě zde...

In - line skating

Rozjeďte to pořádně sami, s rodinou nebo přáteli. Nudit se nebudete... 

 

 

Snadné, nenáročné a přitom kouzelné tipy na výlety pro rodiny s dětmi:

 

 

Průvodci krajinou a přírodou Šumavy Správa NP a CHKO Šumava

1. máje 260 385 01 Vimperk tel: +420 388 450 271, +420 731 530 287

Na Šumavě proběhl v minulých letech cyklus speciálních školení zájemců pro průvodcovské služby po biosférické rezervaci Šumava. 

Více o průvodcích...

 

 

 

Počasí na Šumavě

Počasí na Šumavě

Nenechte se zmást pohledem z okna. Venku svítí slunce, ale Šumava jsou hory!

Více o počasí na Šumavě...

 
 
 
 
 
 
 

Další tipy pro vás

 

Ubytování na Šumavě

Nejlepší tipy na ubytování, vyberte si dobře...

Města a kultura

Šumavská města nabízejí mnohem více...

S dětmi i za historií

Kam nahlédnout a co nevynechat?

 

 
 

Máme rádi zvířata a to všechna

Spokojená zvířata na farmách, v rodinných zoo nebo v lese? 

Pojďte to prozkoumat.....

Stezky v korunách stromů

Zábava i adrenalin v jednom, jen vyzkoušet 

Jdeme všichni spolu......

          

Lyžařské školy na Šumavě

Šumavské lyžařské školy nabízejí na míru šité hodiny lyžování a snowboardingu pro skupiny i jednotlivce, od začátečníků až po pokročilé.

 Přehled lyžařských škol....  

Bezpečné lyžování pro děti

Šumavští hostitelé dbají nejen na úpravu sjezdovek, pohodlí a komfort hostů, ale také na jejich bezpečnost 

Více o  povinnostech a bezpečnosti....

Prázdninová zábava na ledě

Chvíle štěstí při bruslení v čarokrásné přírodě  


Bruslím, bruslíš, bruslíme......

 

 

Dovolená se psem na Šumavě

Nechcete se Loučit se svým čtyřnohým přítelem? Nemusíte...

Více o dovolené se zvířecím miláčkem..

Přírodní zajímavosti

Zvláštní věci na té Šumavě

Ke zvláštnostem Šumavy...

 

Vlastní výrobky ze Šumavy

Víte, že si toho můžete spoustu vyrobit, zjistit tajné způsoby práce a zabavit sebe i děti?

Prosím, připravte si ruce...

Když se začnou děti nudit?

Na Šumavě nezačnou! Hry, zábava, muzea....   


Prozkoumejte co dělat třeba když prší.... 

Houbaření

To, že je Šumava pravým houbařským rájem je pravdou velikou. Pozor ale na pár věcí!   

Pár rad k houbaření... 

 

 

Šumava výlety

Lidová architektura Šumavy

Památky lidové architektury zůstávají jako otisky v čase trvalými připomínkami historického osídlení Šumavy. Patří k vyhledávaným turistickým atrakcím a obdivovaným místům.

Více k lidové architektuře...

Šumava bunkry

Šumavské bunkry a opevnění

Šumava, to není jen úchvatná příroda. Je to i region, se zajímavými místy, svázanými s českou historií.

 Více o bunkrech a opevněních...

Šumava vltavíny

Zapomenutá krása vltavínů 

Vltavíny jsou odpradávna na Šumavě k nalezení. Chcete se dozvědět více ?


O kráse Vltavínů..... 

 

Výlety do nespoutané divočiny

 

 

Procházka po břehu divoké Vydry, pádící z hor do údolí mezi mohutnými balvany, kamenné moře na vrcholu Luzného, kouzelný a zadumaný svět nejznámějších šumavských jezer – Černého a Čertova, starý prales na Boubíně či rozsáhlou vodní plochu lipenské přehrady. Pobyt v šumavské přírodě je nejlepším balzámem na tělo i na duši

 

Boubínský prales a jezírko GPS: 48°58'24.418"N, 13°49'33.299"E

Celosvětově známý prales na úpatí hory Boubín (1362 m n. m.). Již v roce 1858 byla jeho část vyjmuta z běžného lesního hospodaření, v roce 1992 byl vyhlášen Národní přírodní rezervací. Délka trasy je 3,6 km, zahrnuje 8 zastávek a zaměřuje se na vývoj pralesa. Dostupnost a vzdálenosti: Přístup je možný z obce Zátoň (cca 4,5 km k Boubínskému jezírku + 3,6 km naučnou stezkou „Boubínský prales“). Celkový okruh měří cca 13 km. Další možnost je cesta z Kubovy Huti (cca 4,5 km k rozhledně Boubín, cca 4 km k Boubínskému jezírku + 3,6 km naučnou stezkou Boubínský prales). Celý tento okruh měří cca 20 km. Stezka je určena pouze pro pěší.

Březník GPS: 48°58'16.751"N, 13°28'59.741"E 

Jedna z nejatraktivnějších šumavských lokalit, v literatuře někdy uváděna jako „Srdce staré Šumavy“. Leží 6 km od Modravy a otvírá se odsud krásný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný v Bavorském lese. Dostupnost a vzdálenosti: Z Modravy vede modrá turistická značka kolem Modravského potoka. Celkový okruh měří cca 14,5 km. Další možný přístup je z osady Filipova Huť, vede zde žlutá turistická značka, v místě Na ztraceném se napojíte na modrou turistickou značku, která vede až na Březník. Tento celý okruh měří cca 17,5 km. Obě trasy jsou vhodné pro pěší i cyklisty.

Bučina GPS: 48°57'58.405"N, 13°35'31.932"E 

Bývalá nejvýše položená šumavská osada byla založena v druhé polovině 18. století. V roce 1911 zde žilo v 37 domech celkem 347 obyvatel, z nichž osm používalo jako svůj hlavní jazyk češtinu. Výraznou stavbou Bučiny bývala velká celnice, která měla v případě napadení sloužit jako pevnost. Po druhé světové válce obec zanikla. Bučina je jedním z nejdeštivějších míst Šumavy – ročně tu spadne okolo 1 600 mm srážek. Podle starých turistických průvodců je z Bučiny nejkrásnější šumavský výhled na Alpy. Začíná zde i končí naučná stezka „Národní park“ s 8 informačními panely, dlouhá 6,5 km. Ta dokumentuje, jak člověk utvářel krajinu, která dnes náleží k Národnímu parku. Dostupnost a vzdálenosti: Na Bučinu vedou turistické trasy z Kvildy (celkový okruh měří cca 18 km) a z Borových Lad (celkový okruh měří také cca 18 km). Výlet na Bučinu je možné spojit s návštěvnou pramenů Vltavy nebo zaniklé obce Knížecí Pláně.

Chalupská slať GPS: 48°59'55"N, 13°39'32.999"E 

Vrchovištní rašeliniště s rozlohou 240 ha a s vodní plochou o rozloze 1,3 ha, jež je největším rašelinným jezírkem u nás. K němu vede 260 metrů dlouhý povalový chodník. Informační středisko ve Svinné Ladě nedaleko obce Borová Lada je výchozím místem 600 metrů dlouhé naučné stezky, která seznamuje návštěvníky s rašeliništěm a jeho faunou a flórou. Výlet na Chalupskou slať můžete spojit s procházkou po naučné stezce Les, která vede okolím obce Borová Lada a zaměřuje se na význam a funkci lesa v krajině. Dostupnost a vzdálenosti: Rašeliniště Chalupská slať se nachází nedaleko obce Borová Lada. Celkový okruh naučné stezky Chalupská slať měří cca 1,2 km. Turistické trasy k Chalupské slati vedou také z Kubovy Huti (celkový okruh je 22 km) nebo z Horní Vltavice (celkový okruh je 22 km). Manuál pro průvodce 2014

Jezero Laka GPS: 49°6'38.999"N, 13°19'40.999"E 

Nejvýše položené a zároveň nejmenší z šumavských jezer. Má rozlohu pouhých 2,53 ha. Dříve se mu říkalo Pleso nebo Mlaka. Po jeho hladině se velmi zvolna pohybují plovoucí ostrůvky. Na velkém ostrově na jižní straně jezera stával kdysi velký kříž – památka na jakousi dávnou nešťastnou událost. V současnosti jezero zarůstá vegetací a postupně se mění v rašelinový močál. Dostupnost a vzdálenosti: Jezero je přístupné po turistické trase z Nové Hůrky (celkový okruh je cca 10 km), ze Železné Rudy (celkový okruh je 24 km), nebo z Prášil (celkový okruh je 16 km – pouze v období od 1.7. do 15. 3.).

Knížecí Pláně GPS: 48°57'26.723"N, 13°37'34.263"E 

Dnes již zaniklá osada byla založena blízko zemské hranice v roce 1792 knížetem Schwarzenbergem. V roce 1840 žilo v Knížecích Pláních 521 obyvatel a bylo zde 59 domů – mimo jiné myslivna, hájovna, mlýn, pila, hostinec i základna hraniční stráže. Od hřbitova je krásný výhled na Luzný, Třístoličník a Boubín. Knížecí pláně jsou součástí přírodně poznávacího okruhu „Národní park“. Dostupnost a vzdálenosti: Knížecí Pláně jsou přístupné po turistických stezkách z Kvildy (přes Bučinu, celkový okruh měří cca 22 km), z Borových Lad (celkový okruh je cca 12 km) nebo ze Strážného (Jelení stezkou přes Žďárské jezírko, celkový okruh je cca 22 km). Všechny trasy jsou vhodné pro pěší i pro cyklisty. Národní přírodní rezervace Černé a

Čertovo jezero a Čertovo jezero GPS: 49°10'55.15"N, 13°11'10.949"E 

Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero leží v dosud nedotčené části Šumavy a patří k turisticky nejnavštěvovanějším cílům celého pohoří. Žáci a studenti si návštěvou rezervace rozšíří nejen své znalosti o přírodě Šumavy, ale také poznají nejkrásnější části národního parku a chráněné krajinné oblasti. Černé jezero je se svou rozlohou 18,43 ha největším jezerem Šumavy a Bavorského lesa. Nejhlubší místo (40,5 m) leží přímo pod 335 metrů vysokou karovou Jezerní stěnou. V žádném z těchto dvou jezer nežijí žádné ryby. Dostupnost a vzdálenosti: Ze Špičáckého sedla cca 3,5 km po značené nenáročné turistické trase k Černému jezeru a dále pak po náročnější turistické trase cca 2,5 km k Čertovu jezeru (celkový okruh cca 8,5 km)

Plešné jezero GPS: 48°46'34.999"N, 13°51'54.999"E 

Elipsovité ledovcové jezero, dříve zvané Plesné, leží na úpatí hory Plechý, nejvyššího vrcholu české části Šumavy (1378 m n. m.). Je dlouhé 260 metrů, široké 90 metrů a maximální hloubka dosahuje 18,3 metru. Jezero odvodňuje Jezerní potok, který se později vlévá do Vltavy. Skalní stěna nad hladinou je vysoká 220 m. Dříve sloužilo jezero také jako zásobárna vody pro plavení dřeva Schwarzenberským kanálem. Dostupnost a vzdálenosti: Plešné jezero leží 17 km jižně od Volar. Vede k němu turistická trasa z Nové Pece (celkový okruh měří 18 km) a z osady Jelení (celkový okruh je 14 km). Na samotný vrchol Plechý vede žlutá turistická trasa (cca 2 km, náročný terén). Manuál pro průvodce 2014

Polední hora GPS: 49°3'50.9"N, 13°23'42.499"E 

Vrchol vzdálený 7 km vzdušnou čarou od Prášil je nazýván také jako Polední hora. Její nadmořská výška je 1315 m. Na vrcholu stojí z mnoha míst dobře viditelná vyhlídková věž, jež poskytuje za dobrého počasí zřejmě nejlepší výhled na celou Šumavu a Bavorský les. 37 metrů vysoká rozhledna vznikla v roce 1998 přestavbou bývalé stanice protivzdušné obrany. Na vrchol věže s třemi půlkruhovými vyhlídkovými patry vede 227 schodů. U vrcholu Poledníku stávala v minulosti lovecká chata Na Tokáni. Na severním úpatí hory leží Prášilské jezero. Dostupnost a vzdálenosti: Vrchol je dostupný pěším i cykloturistům. Lze se sem vydat z Prášil přes Prášilské jezero (celkový okruh je cca 17 km dle zvolené trasy) nebo z Modravy (celkový okruh je cca 24 km dle zvolené trasy).

Povydří GPS: 49°3'45.835"N, 13°30'32.634"E 

Jedna z nejznámějších i nejoblíbenějších naučných stezek centrální Šumavy byla otevřena v roce 1976. Začíná na Čeňkově Pile a končí v 7 km vzdáleném Antýglu, kde kdysi stávala sklárna. Stezka má 12 zastavení. Během vycházky poznáte úchvatnou scenérií řeky Vydry, která v této části toku vytváří mohutné peřeje a dlouhé kaskády. Koryto je plné obrovských balvanů s vymletými prohlubněmi, nazývanými obří hrnce. Nad řečištěm se tyčí mohutné skalní masivy s viklany, na srázech údolí jsou četná kamenná moře. Občerstvit se můžete na Turnerově chatě, jediné veřejně přístupné chatě v I. zóně národního parku. Dostupnost a vzdálenosti: Celkový okruh stezky měří 14 km. Přístup na stezku mají pouze pěší turisté, je vhodná i pro vozíčkáře.

Prameny Vltavy

GPS: 48°58'29.28"N, 13°33'39.977"E 
Na úbočí Černé hory, sedm kilometrů od Kvildy, vyvěrá pramen naší nejdelší řeky. V prvních kilometrech toku se říčka nazývá nejprve Černý potok a později Teplá Vltava. Původně pramenila zpod kořene mohutného smrku, který roku 1870 padl za oběť kůrovci. Už na začátku minulého století zde byl pro četné příchozí turisty vybudován přístřešek s lavicemi. Dostupnost a vzdálenosti: K pramenům Vltavy je možné se vydat po nejkratší turistické trase z Kvildy (cca 6 km). Od pramene je možné pokračovat (cca 3 km) k rezervaci a zaniklé obci Bučina. Trasa je vhodná pro pěší turisty i cykloturisty. Celkový okruh měří cca 12 km, okruh spojený s návštěvou Bučiny je cca 18 km.

Prášilské jezero GPS: 49°4'31.999"N, 13°23'59.999"E J

ezero leží na úbočí hory Poledník (1315), nad jeho hladinou s rozlohou 3,91 ha se tyčí 150 metrů vysoká karová stěna. Nejvyšší naměřená hloubka jezera je 15 metrů. Prášilské jezero je odvodňováno Jezerním potokem do Křemelné. Smutnou událost z roku 1927, kdy zde utonul student medicíny O. Kareis, připomíná pomník na břehu jezera. Není odsud daleko ke Staré jímce, bažinaté kotlině, jež bývala kdysi také ledovcovým jezerem. Společně s okolními smrkovými porosty a horou Poledník tvoří jezero přírodní rezervaci o celkové rozloze 157 ha. Dostupnost a vzdálenosti: K jezeru vede nenáročná turistická trasa z Prášil. Celkový okruh je cca 8 km.

Tříjezerní slať GPS: 49°2'27.841"N, 13°28'3.634"E 

Vzácná přírodní lokalita s rozlohou 19 ha nedaleko Srní. Rašeliniště je přístupné po poválkovém chodníku, jenž je zároveň 200 metrů dlouhou naučnou stezkou s jedenácti informačními tabulkami. Ty přibližují návštěvníkům vegetaci šumavských smrčin, informují o povrchových útvarech rašelinišť, o vzniku rašeliny a o jejím složení. Uprostřed rašeliniště jsou tři jezírka, která dala slati jméno. Roste zde keřovitá forma borovice blatky, bříza trpasličí, blatnice bahenní, pýreček horský a další zástupci rašeliništní flóry. Dostupnost a vzdálenosti: Ke slati je možný nenáročný přístup pěšky nebo na kole po zpevněných lesních cestách z Modravy (celkový okruh měří 7 km), nebo podél naučné stezky Vchynicko-tetovský plavební kanál od Srní.