Šumavská nej...

 

Pojďte se podívat na to nej co Vás na Šumavě čeká...

 ----

 

 

Dobrá Voda je starým poutním místem se studánkou léčivé vody. Obyvatelstvo bylo vysídleno, většina domů zničena. Mezi dochované objekty patřil i kostel sv. Vintíře spolu s bývalou farou. Oltář v něm umístěný, je jediný skleněný oltář na světě. Svým rozsahem a váhou bezmála čtyř tun se jedná o dílo ve skle ojedinělé.

 

 

Národní park Šumava vznikl v roce 1991 a stal se největším národním parkem v České republice. Tvoří největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě, nazývaný její zelenou střechou. Domov zde mají desítky ohrožených druhů rostlin a živočichů, jako jsou rys, los či tetřev. Některé druhy hmyzu se nevyskytují nikde jinde na světě než právě v šumavských rašeliništích.

 

 

Březník patří mezi nejdeštivější místo nejen na Šumavě, ale i v celé České republice. Průměrné množství srážek je 1552 mm za rok, v nedaleké Modravě činí průměr 1337 mm. Absolutně nejvíce srážek spadlo na Březníku v roce 1922 a to 2132 mm. Průměrný roční úhrn srážek v ČR činí 674 mm.

 

 

Křišťanovický rybník, rozlévající se uprostřed lesů nedaleko Libínského Sedla, leží v nadmořské výšce 785 metrů n.m., čímž si zajistil prvenství jako nejvýše položený rybník v ČR.  Jeho plocha je 13 ha.

 

 

Sluneční hodiny v Prachaticích jsou nejen největší v České republice, ale i ve střední Evropě. Nalést je můžete nedaleko Dolní brány. Jsou z mramoru a vytvořeny byly počátkem 70. let minulého století.  Nejsou umístěny na zdi, jak tomu obvykle bývá. Hodiny mají rozpětí 7 m a ukazatel času je dlouhý 3 m.

Černé jezero je největším (18,4 ha), a nejhlubším (40,6 m) jezerem v České republice. Pojmenované je podle zdánlivě černé barvy hladiny (ta vzniká odrazem hladiny černých lesů především z Jezerní stěny). Jezero najdete nedaleko Železné rudy.

 

 

Rozhledna Boubín leží ve výšce 1362 metrů n.m. a je nejvýše položenou rozhlednou v České republice. Rozhledna je vysoká 21 metrů a vede na ní 109 schodů. Stavba rozhledny trvala 5 měsíců. Z rozhledny je překrásný výhled na celou Šumavu a za dobré viditelnosti i na Alpy.

 

 

Filipova Huť je se svou nadmořskou výškou 1093 m n. m. nejvýše položeným sídlem v České republice. Tato bývalá osada sklářů byla založená v r. 1785. Koncem 19. stol. zanikla sklárna a usadili se zde dřevaři. Mezi další obce s nejvyšší nadmořskou výškou v republice patří Horská Kvilda, nejstudenější lokalita na Šumavě a obec Kvilda.

 

 

Kubova Huť je nejvýše položenou železniční stanicí v České republice. Nadmořská výška stanice je 990 metrů nad mořem. Pár desítek metrů od železniční stanice jsou však koleje ještě o 5 metrů výše v nadmořské výšce 995 metrů, proto Kubově Huťi říká "střecha českých železnic". Nedaleko odtud je vrchol Boubín s rozhlednou, ze které je překrásný výhled.

 

 

 

Schwarzenberský kanál, jehož účelem bylo umožnit dopravu kmenů pokácených stromů z těžce přístupných oblastí Šumavy, je celkem 44 km dlouhý, a tím je i nejdelším plavebním kanálem v České republice.

 

Jezero Laka 
je nejvýše položeným jezerem v České republice a zároveň také nejmenším z osmi šumavských ledovcových jezer. Největší hloubka je 3,9 m. Jezero se od ostatních liší plovoucími rašelinovými ostrůvky. Jezero leží 10 km jihovýchodně od Železné Rudy.

 

 

Hrad Kašperk, ležící poblíž Kašperských Hor, je nejvýše položeným královským hradem v Čechách (886 metrů n.m.). Objekt, který založil roku 1356 Karel IV. k ochraně hranic, si dodnes uchoval neopakovatelnou atmosféru impozantního středověkého sídla.

 

 

Vítkův Hrádek ležící ve výšce 1053 m.n.m. na pravém břehu Lipenské přehrady je nejvýše položenou zříceninou hradu v Čechách. Hrad byl založen v polovině 13. století. Leží na jižním šumavském hřebeni nad osadou Svatý Tomáš. Ze zříceniny je překrásný výhled na celé Lipenské jezero.

 

 

Chalupská slať se může pochlubit hned několika nej. Je to největší rašelinové jezírko v České republice, také nejfotografovanější  slatinné jezírko Šumavy. Průměrná nadmořská výška je  910 m.n.m.K jezírku vede ministezka dlouhá 300 metrů, jež je tvořena poválkovým chodníkem, který lemují informační panely. Stezka je určena pouze pěším turistům. Chalupská slať se nachází nedaleko obce Borová Lada.

 

 

Novém Údolí je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici mezi Českou republikou a Německem. Spolek Pošumavská jižní dráha zde vybudoval v místě vedení bývalé mezinárodní tratě Volary - Pasov 105 metrů dlouhou železnici. 

Nejnižší teploty. Na náhorní plošině Šumavských plání, mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou, se nachází Jezerní slať. Průměrná roční teplota se zde pohybuje okolo 1-2°C. Je nejchladnějším místem Šumavy a jedním z nejchladnějších míst celé České republiky.

 

 

Špičácký železniční tunel byl donedávna nejdelší v České republice. Našli bychom jej na Šumavě pod vrchem Špičák, kde je známé zimní lyžařské středisko. Tunel leží na trati č. 183 Plzeň – Železná Ruda mezi zastávkou Hojsova Stráž-Brčálník a stanicí Špičák. Délka činí úctyhodných 1747,2 metrů a byl postaven v letech 1874 - 1877. O prvenství ho však připravil nově vybudovaný jednokolejný Březenský tunel na Chomutovsku, který je ještě o 11 metrů delší..

 

 

Vltava pramení na Šumavě pod Černou horou ve výšce 1172 m nad mořem. Tento pramen naší nejdelší řeky nejprve teče k jihovýchodu a nedaleko Rožmberka nad Vltavou se obrací k severu. 

 

 

Lipenská přehrada je největší umělá vodní nádrž na území České republiky s plochou 4850 ha a objemem 306 milionů m3.  Nadmořská výška je 726 metrů nad mořem a byla vybudována v letech 1952 až 1959 z důvodu zabránění povodním. Lipno je také významnou rekreační oblastí pro letní i zimní turistiku.

 

 

Sudslavickou lípu, stojící u řeky Volyňky v těsném sousedství mlýna, najdete kousek za Vimperkem cestou na Strakonice. Její stáří je odhadováno na 600 let, její výška je 28 metrů a obvod kmene má bezmála 12 metrů. Patří tak mezi tři nejmohutnější lípy v České republice.