Výlety na Šumavě - centrální Šumava

 Šumava výlety
 
 
 
 

Pratur - agresivní boss

Pratury si prohlédněte na vlastní oči třeba při společném výletu s dětmi v oboře u obce Křišťanov na Prachaticku.

Vodní zámek u Srní

Slyšeli jste o vodním zámku na Šumavě? Najdete ho na Sedelském vrchu nad obcí Srní uprostřed Národního parku Šumava. 

Spiessova naučná stezka - Bezděkov u Klatov

Bezděkov u Klatov a jeho okolí skrývá mnohé zajímavosti, památky i přírodní krásy.

Výlety - podhůří Šumavy - Prachaticko

Prachatice, město na Zlaté Stezce, jsou pro návštěvníky lákavým cílem. Stejně tak ale i celý prachatický region. 

 

Stezka v korunách stromů v Neuschönau
Nacházíte-li se v blízkosti hraničního přechodu Strážný nebo Železná Ruda, můžete přejet do bavorského městečka Neuschönau, kde najdete zajímavou stezku v korunách stromů a lesní zvířecí safari (Tierpark). Nespěcháte-li či máte-li malé děti, lze výlet rozdělit do dvou dnů.
Černé a Čertovo jezero
Tyto dvě šumavská jezera jsou nejsnáze dosažitelná z parkoviště na Špičáckém sedle. Vzdušná vzdálenost mezi těmito jezery je pouhých 1,5 km. Mezi jezery probíhá horský hřeben od Špičáku po Jezerní horu. Zajímavostí je, že právě tento hřeben tvoří hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem.
Jezero Laka
K jezeru Laka se můžete vydat po modré turistické značce od severu (5,5 km). Cesta k jezeru a zpět trvá na kole 1 hodinu, pěšky zhruba 3 hodiny. První polovina trasy vede po nové asfaltce, zbytek tvoří kvalitní zpevněná cesta. Výchozím bodem je neplacené parkoviště Nová Hůrka u hlavní silnice spojující Hartmanice a Železnou Rudu.


PoledníkVýlet na Poledník a Prášilské jezero
K Prášilskému jezeru a k Poledníku se nejsnáze dostanete z Prášil po červeně značené turistické cestě. K Prášilskému jezeru (1080 m n. m.) je to přibližně 4,3 km. Při dostatku sil můžete dále pokračovat k Polední hoře (1315 m n. m.). Z Prášilského jezera na Poledník je to dalších 5 km po poměrně těžké trase do kopce.

 

 

Plešné jezero
Toto jezero se nachází pod vrcholem Plechého (1378 m n. m.). K Plešnému jezeru vede stezka  z Nové Pece - část Láz. Od Láze se vydejte po Naučné stezce Schwanzenberský kanál, po 2,7 km přijdete na rozcestník Schwarzenberský kanál a Koňský potok. 
Jezerní (neboli Kvildská) slať
Toto vrchovištní rašeliniště se rozprostírá mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda. Zavede vás sem krátká naučná stezka Kvilda - Horská Kvilda. Žijí zde některé vzácné druhy rostlin i živočichů. U vstupu do rezervace narazíte na vyhlídkovou věž, která umožňuje výhled na téměř celé rašeliniště. 
Tříjezerní slať
je malé horské vrchoviště pramenitého typu. Svůj název dostala slať podle tří jezírek uprostřed vrchoviště. Krátká naučná stezka s přístřeškem a informačním panelem u vstupu umožňující pohodlnou prohlídku části s jezírky. Více zde...
Chalupská slať
Toto největší rašelinné jezírko v ČR najdete 1 km od Borové Lady. Skládá se ze dvou rozsáhlých samostatných vrchovišť spojených mělkou vrstvou rašeliny v jeden rašelištní komplex. Větší jižní rašeliniště se nazývá Chalupská slať, menší severní Novosvětská slať.
Stálá expozice historie Kvildy a Bučiny
Tato stálá expozice zachycuje historii obce, nabízí velké množství dobových fotografií a pohlednic, dokumentujících i širší okolí. Jsou zde shromážděny veškeré informace týkající se způsobu života a práce našich předků, doloženy původními výrobky předků.
Prameny Vltavy
Velmi navštěvovaná přírodní rezervace na úpatí Černé hory (1315 m n m.), nedaleko hraničního přechodu s Německem a asi 6 km od obce Kvilda. Místo i okolí je upraveno pro turisty, nechybí informační tabule. Vltava má pramenů více, ale vysoko v nepřístupném terénu. Cestu k pramenu lemuje naučná stezka Fenomén horské přírody (o vývoji Šumavy). Téměř po celou dobu vede cesta lesem, v blízkosti Černého potoka, který je počátkem Vltavy. 
Františkovské bažiny
Bažiny v blízkosti osady Františkov. Do těchto míst pašeráci a převaděči unikali strážcům hranic. Úkryt nacházeli také v oblasti rašelinného jezírka Chalupská slať.
Annín
Milovníci vojenství a všeho kolem něj si přijdou na své kousek od campingu v Anníně, kde je možné navštívit vojenský bunkr. K vidění je zde krom samotného opevnění s protiatomovou úpravou také dobová výstroj a výzbroj naší armády. Další zajímavostí v této oblasti je Sklárna Annín, Novogotická kaple a Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína.
Výšlap na Boubín
Nechte se inspirovat tipem na příjemný výlet. Projeďte se vlakem přes nejvýšše položenou železniční stanicí v České republice a z Kubovy Huti přejděte přes vrchol Boubína zpět do Vimperka.
Oblík
Šumavští rodáci tvrdí, že nejhezčí východ slunce na Šumavě je vidět z vrcholu Oblíku. Z Modravy tento vrchol je vzdálen 8,5 km, kdy po modré směrem k Poledníku dorazíte po 7,5 km k rozcestí Za Oblíkem a odtud už je to pouze kilometr k vrcholu.
NS kolem Vydry
Procházka podél koryta řeky Vydry patří k nejčastějším navštěvovaným místům na Šumavě. Tato horská říčka spolu s kamenitým korytem vytváří úžasnou scenérii. Pohled na Stezka podél Vydry vede z Čeňkovy Pily na Antýgl, kde v půli této cesty se nachází Turnerova chata. Na Turnerově chatě se můžete občerstvit a také spatřit malého Vydrýska.
Vyhlídka nad Borovou Ladou
Vyhlídková věž nad Borovou Ladou je umístěna na trase naučné stezky Les. Nástup na tuto stezku je u informačních tabulí před obecním úřadem v Borové Ladě. Stezka o délce 4 km Vás seznámí s významem funkcí lesa v krajině.
Březník
Příjemná vycházka údolím Modravského potoka k okraji Luzenského údolí. Vydejte se z Modravy po zelené turistické značce směr Březník. Z Březníku nazpět do Modravy vede trasa podél Modravského potoka po modré turistické značce.
Hrad Kašperk
Vydejte se z Kašperskohorského náměstí na hrad Kašperk. Po zelené turistické trase se vydejte z náměstí, na trase dlouhé 3 km Vás čeká 200m převýšení. Nicméně i tato překážka určitě stojí za návštěvu hradu Kašperk.
Přírodní památka Pod Popelní horou
Okruh přes Popelnou Vás zavede do míst, které obývali Keltové a nabídne mnohé další zajímavosti a také výhledů do krajiny. 
Okolo Horské Kvildy a Hamerského potoka
Nedotčená šumavská příroda v okolí Horské Kvildy a stezka podél horské říčky Hamerského potoka přímo vybízejí k výletu. 
Borová Lada - Chalupská slať - Šindlov - Alpská vyhlídka a zpět
Nenáročná cesta pro pěší nebo cyklisty za poznáním šumavských slatí.
Kolem Javorníka
Na úbočí hory Javorník se nachází stejnojmenná osada, kde můžeme spatřit sochu spisovatele Karla Klostermanna či rotundovou kapli sv. Antonína Padovského. 
Modrava - Rokyta - Tříjezerní slať a zpět
Rekonstrukcí zříceného hradlového mostu získalo okolí Modravy novou turistickou trasu vhodnou rovněž pro cyklisty.
Na vyhlídku na Černé hoře
Na lyžích bílou stopou (na kole či pěšky) Z Kvildy, Modravy či Filipovy Huti na jednu z nejkrásnějších šumavských vyhlídek.
Naučná stezka Modrava – Filipova Huť (2 km)
Na Kvildské pláně - vycházkový okruh na horním toku Vydry. Z Modravy cesta stoupá na Filipovu Huť.
Přírodně poznávací okruh Národní park
Přírodně poznávací okruh Nelesní krajina
Srní - Vchynicko-tetovský kanál - Hrádky
Nenáročná turistická trasa vedoucí podél plavebního kanálu a řeky Vydry.
Velký Roklan - Grosser Rachel (1453 m n.m.) a Roklanské jezero - Rachelsee
Druhá nejvyšší hora Bavorského lesa. U chaty Waldschmidthaus, která stojí nedaleko vrcholu, je odbočka k vyhlídce na Roklanské jezero, nad nímž se tyčí Roklanská kaple.
Z Kvildy na Luzný
Majestátný kamenný kužel Luzného 1373m je díky prázdninovým autobusovým linkám přístupný i méně výkonným turistům.
Knížecí Pláně
Zaniklá osada Fürstenhut v nadmořské výšce 1024 m. Obnovený hřbitov a základy kostela, fungující restaurace. Křižovatka turistických tras.
Pomník králům Šumavy
Pomník na převaděčské stezce nedaleko Kvildy, věnovaný Čechům i Němcům, kteří po roce 1948 pomáhali svobodomyslným občanům k útěku na Západ.
Soví voliéry Borová Lada
Venkovní soví voliéry se sovami žijícími v šumavských lesích. Areál umístěn ve starém lomu u obce Borová Lada.
Rokytská (Weitfällerská) slať
Rokytská (Weitfällerská) slať je komplexem vrchovištních rašelinišť a 69 jezírek i zbytky Rokytské nádrže. Více zde...
Zážitková trasa polomem na Poledníku
Od 12.8.2009 je otevřena na Poledníku nová, tak zvaná zážitková trasa. Je dlouhá 700 m a vede polomem, který způsobil v lednu 2007 orkán Kyrill. Stezka je otevřená jen v létě od 1.7. do 30.9.
Sedlo u Albrechtic (902 m n.m.) - keltské hradiště, rozhledna
Původní keltské hradiště s vrcholem (902 m n.m.) Nově vybudovaná rozhledna - kruhový rozhled nejen na Šumavu, ale i do vnitrozemí.


 

To, že je Šumava cyklistickým rájem je pravdou a každý, kdo má kolo v oblibě by to měl zkusit. Snadnější i náročnější trasy a výlety pro kolo nabízí Šumava a Pošumaví kam se jen podíváte. Nedotčená příroda říčních luhů či křišťálově čistá jezera: v sedle kola je poznávání jezer, řek a celé přírody obzvláště lákavé
---- 

Cykloturistika v okolí Klatov

trávíte dovolenou právě tady? Nechte se inspirovat

Okres Klatovy....

Cykloturistika Prachaticko

nebo jste se rozhodli pro prachatickou část Šumavy?

Zkontrolujte nápady....

 

 

Zadov, Churáňov, Železnorudsko

lehké, střední těžké trasy pro všechny kolaře bez vyjímky, trasy pro děti a starší cyklisty. To vše Vám nabídne oblast centrální Šumavy.

Rozjeďte to...

Lipensko

 je to pohodička, téměř rovinky. Cyklotrasy v okolí Lipenské nádrže patří na Šumavě k těm snadnějším i když i tady se, pokud budete chtít, můžete pořádně zapotit

Lipenské ježdění...

Trojmezí

tady se bude muset šlápnout do pedálů, ale ty výhledy všechnu práci vynahradí. Zkuste projet pár tras a uvidíte, že bude večer spokojeni

 

 

 

Pošumaví

Pošumaví je kout, který vás neomrzí a na kole? Báječné.

Vyzkoušejte podmanivost pod Šumavou...

Dálkové cyklotrasy

nasedněte na kolo a jeďte a jeďte, někde přespíte, někde se najíte a 
kouzlo tuláctví na kole oceníte při nekonečných toulkách

Jedeme pořád dál...

 

Linecká stezka

25.02.2016

Linecká stezka (německy Linzer Steig) je historická cesta, která již od pravěku spojovala dnešní Linec (dříve LentosLentia) sčeskými zeměmi.

Více informací