Zaniklé obce na Šumavě - Hůrka

Hůrka (Hurkenthal) je zaniklá sklářská ves na Šumavě, asi 7 km východně od Železné Rudy. Dnes je základní sídelní jednotkou obce Prášily. První část obce byla založena roku 1732 při sklářské huti Hafenbrändlů, původně nazývané Česká huť. Roku 1766 byla nedaleko založena nová sklárna, v místě dnes zvaném Hůrka, přibližně 1 km jihozápadně od Hůreckého vrchu. Místu staré hutě se začalo říkat Stará Hůrka (Althurkenthal) a nové osadě pro sklářské dělníky Nová Hůrka.

Roku 1789 dal Ignác Hafenbrändl v obci postavit kostel, zasvěcený sv. Vincenci Ferrerskému. Později, v roce 1820, pak byla nedaleko vystavěna hřbitovní kaple sv. Kříže, která sloužila jako hrobka sklářských rodin Abelů a Hafenbrändlů. Byl zde pohřben i otec spisovatele Karla Klostermanna – MUDr. Josef Klostermann. V Hůrkách kromě skláren a obytných budov stával zámeček, hotel U jezera Laka, hostinec, pošta, dva mlýny a lesovna.Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto. Zanedlouho poté se obec (s výjimkou Nových Hůrek) ocitla v pohraničním pásmu železné opony, resp. Ve vojenském prostoru se střelnicí. Budovy byly zničeny, s jedinou výjimkou hřbitovní kaple, která přečkala do konce komunismu, ovšem značně zpustošená. Mimochodem, kaple se prý hodila jako dělostřelecká pozorovatelna.

V kryptě hřbitovní kaple svatého Kříže bylo původně pochováno (ve skleněných rakvích) 23 členů sklářského rodu Abelů včetně jejich rodinného lékaře MUDr. Josefa Klostermanna. V roce 1952 skupina podnapilých vojáků z nedaleké posádky násilím vnikla do krypty, vynosili rakve ven, opřeli je o zeď a rozstříleli je. Poté, co si takto "třídně" vyřídili účty s příslušníky "buržoasie" (a opět posíleni vodkou) se někteří z vojáků pokoušeli s mrvými tančit. Nakonec pozůstatky této akce zahladili zakopáním na hůreckém hřbitově. Do několika měsíců poté prý všichni tito vojáci postupně zemřeli na infekci. Podobná místa s pohnutým osudem na Šumavě najdete zde.

V současnosti se na místě Hůrky rozkládají louky, z nichž část již zarůstá dřevinami a mění se tak přirozeně v les. Bývalou obec připomínají chráněná stromořadí javorů a lip (Hůrecká alej) a kaple, která byla na přelomu 21. století zabezpečena a opravena. Na kapli je umístěna tabule informující o historii obce a pamětní deska obětem zabitým v době komunismu při pokusu přejít státní hranici v úseku Šumava. V okolí je několik náhrobků z původního hřbitova i nově upravených.

Více info a fotografie najdete zde:

http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=607

http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=783

http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=1056