Výrazné osobnosti

Stejně jako jiné regiony naší země, i Šumava má své významné rodáky a výrazné osobnosti, kteří zde žili i tvořili. Vydejte se ve stopách známých a zajímavých lidí, načerpejte sílu i inspiraci na místech, která utkvěla v srdcích i myslích umělců i vědců, sportovců i světců….

 

  • Jiří Leopoldus – rodák z Kašperských Hor, humanistický básník, autor oslavného díla o dvoru Petra Voka, který věnoval rodnému městu a veškerému měšťanstvu královského horního města Kašperských Hor

H

  • Otto Herbert Hajek – narozen 27.6.1927 v Nových Hutích, zemřel 29.4.2005 – světoznámý malíř, sochař, organizátor kulturního života, propagátor česko-německého soužití, studoval na prachatickém gymnáziu čestný občan Prachatic od roku 1998 
  • Šebestián Hájek – narozen v Prachaticích - autor malířské výzdoby domu Žďárských na Velkém náměstí v Prachaticích, známého spíše pod názvem Sittrův dům. Jde o renesanční měšťanský dům s gotickým jádrem, renesanční přestavba spadá do r.1604. Díky bohaté malířské výzdobě patří k nejkrásnějším domům v Prachaticích. 
  • Josef Hasil – narozen 8. února 1924 v Zábrdí u Prachatic - údajný šumavský převáděč a později agent americké zpravodajské služby CIC. Pro své schopnosti a svou nepolapitelnost byl označovaný jako Král Šumavy (tak ho ve svých spisech označila STB). 
  • František Hobizal – narozen 10. března 1933, České Budějovice – zemřel 8. července 2001, Bavorov - český římskokatolický kněz a spisovatel, autor knih zabývajících se náboženskými tématy, historií a Šumavou, skaut. 
  • Mistr Jan Hus – narozen v Husinci někdy po roce 1360, zemřel v Kostnici u Bodamského jezera 6.7.1415 – náboženský reformátor a kazatel,výrazná historická postava českých dějin

 

K

  • Karel Faustin Klostermann (pseudonymy Faustin, Doubravský) – narozen 13. února 1848, Haag am Hausruck – zemřel 16. července 1923 Štěkeň - český spisovatel s regionálním zaměřením na oblast Šumavy. Představitel realismu a tzv. venkovské prózy, jehož sebrané spisy obsáhly přes čtyřicet svazků románů, povídek, črt, fejetonů a skic, i část soustavných pamětí 
  • Křišťan z Prachatic – narozen někdy po roce 1360 v Prachaticích – zemřel 1439 – Rektor Univerzity Karlovy, autor slavného literárního díla Stavba a užití Astrolábu, autor českého herbáře.
  • Rudolf Kalčík – scénárista (Král Šumavy, Bílý šeřík, Bílý list), Během natáčení Krále Šumavy se zamiloval do nejvýše položené obce ČR, Kvildy na Šumavě. Pořídil si tam chalupu a poslední roky svého života strávil na ní..

 

N

  • Kilián „Franz“ Nowotny – narozen 1. prosince 1905, Staré Hutě – zemřel 12. března 1977, Waldkirchen,[1] Německá spolková republika - agent americké zpravodajské služby CIC, pašerák a převaděč, který pravidelně zdolával hranici mezi Bavorskem a Šumavou. 
  • Jan Nepomuk Neumann – narozen v roce 1811 v Prachaticích, zemřel v roce 1860 – misionář, který byl v letech 1852-1860 teprve 4. filadelfským biskupem a roku 1977 byl svatořečen.
  • Jan Nepomuk Woldřich (narozen roku 1834 – zemřel 1905) – zdíkovský rodák, profesor geologie a paleontologie na pražské univerzitě

 

P

  • PhDr. Kamil Prudil – narozen 29. listopadu 1937 Brno – zemřel 22. dubna 2006 Praha- český malíř a psycholog. Má přízvisko „malíř Šumavy“. Pořádal desítky samostatných výstav po celé ČR, hlavně na Šumavě, Františkově a Vimperku. Své obrazy má i v zahraničí, například v Německu, Rakousku, Anglii a Americe. Byl členem výboru Sdružení výtvarníků ČR.
  • Johann Peter (narozen 23. února1858Bučina – zemřel 14. února1935Vimperk) - německý učitel, básník a spisovatel píšící povídky ze života obyvatel Šumavy. Redigoval šumavský literární časopis Der Bömerwald. Na sklonku života pobýval od roku 1930 ve Vimperku, kde pro něho dal postavit vilu nakladatel SteinbrenerMá pamětní desku ve svém Rodišti.

 

R

  • Josef Rosenauer – narozen pravděpodobně 26. února 1735 ve Chvalšinách, zemřel 10. března 1804 v Českém Krumlově - český inženýr, který vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál. Josef Rosenauer stál také u zřízení plavebního kanálu pro plavení dříví na řece Aist v Horním Rakousku. V Chvalšinách jsou na domě čp. 118 umístěny dvě pamětní desky Rosenauera, první z roku 1928, druhá z roku 1991. V letech 1999-2000 pak byl ve Chvalšinách realizován projekt zřízení Muzea Schwarzenberského plavebního kanálu. S jeho jménem je spojen i památný strom Rosenauerův dub u Velkých Hydčic, jihozápadně od Horažďovic. Dub letní (Quercus robur) roste v lese za vodárnou u cesty směrem k Práchni, jižně od silnice Horažďovice–Velké Hydčice. Obvod jeho kmene měří kolem 600 cm. Dub je chráněn od roku 2001 pro svůj vzrůst a věk. Dokonce i planetka objevená 22. srpna 1996 Janou Tichou a Milošem Tichým na hvězdárně Kleť (s číselným označením 85389), nese jeho jméno.
  • Josef Rank (narozen 10. června1816Chalupy – zemřel 29. března1896Vídeň-Hietzing) - rakouský spisovatel, novinář, prozaik narozený na Šumavě, o které vydal v Lipsku knihu. 
  • Alfréd Radok – narozen 1914 v Kolodějích nad Lužnicí, autor a tvůrce Laterny Magiky, studoval na Prachatickém gymnáziu v letech 1930-1932.

 

S

  • Josef Sahula – narozen 8.února 1918 v Ústí nad Orlicí – akademický malíř a grafik, malíř Šumavy a Pošumaví, profesor a zakladatel výtvarného oboru na Střední pedagogické škole v Prachaticích, čestný občan Prachatic od roku 1998.

 

  • Adalbert Stifter – narozen 23. října 1805 Horní Planá – zemřel 28. ledna 1868 Linec - česko-rakouský spisovatel, malíř a pedagog. Patří k nejvýznamnějším představitelům biedermeieru. Je dodnes aktuální svou kritikou vyhrocených vztahů mezi národy a svým vztahem k šumavské přírodě. Díky svým postojům ve vztazích mezi českým a německým obyvatelstvem zemí Koruny české, po něm bylo pojmenováno sdružení Adalberta Stiftera, které se zabývá podporou česko-německého porozumění. 
  • Martin Sichinger – narozen ve Vimperku – spisovatel, básník, učitel angličtiny a češtiny. Některá z jeho děl: kniha povídek Přes čáry a vlny, romány Cukrový klaun, Meyrovo sklo (téma sklářství a Šumavy), pašerácké drama Duchové Šumavy 
  • Otakar Ševčík – narozen 1852, zemřel 1934 – světoznámý houslista a pedagog, v Prachaticích pobýval v letech 1903-1906, vedl zde hudební školu. 
  • Milan Šimák – narozen roku 1953 v Prachaticích – mistr Evropy a osminásobný mistr Československa, výrobce motokárových podvozků

 

W

  • Hans Watzlik – narozen 16. prosince 1879 Dolní Dvořiště – zemřel 24. listopadu 1948 Tremmelhausen - česko-německý spisovatel. Ve své době patřil k oceňovaným autorům. Jeho literární práce čerpá z tradice německého romantizmu, života obyvatel Šumavy i jejich slovesnosti. Některé jeho práce byly přeloženy do češtiny. Za román Der Pfarrer von Dornloh (Farář z Dornlohu) dostal Watzlik v roce 1931 Československou státní cenu za německy psanou literaturu. Za své vlastivědné práce shromáždil řadu lidových pohádek a pověstí. Část z nich se stala základem knihy Příběhy ze staré Šumavy. Jeho sympatie k nacistické ideologii se projevovaly v jeho umělecké tvorbě. Krátce po ukončení II. světové války byl zatčen a rok vězněn v Klatovech. V srpnu 1946 je nucen odejít ze svého milovaného domova.

 Z

  • Adolf Zíka – narozen roku 1972 v Prachaticích – Vítěz ceny Czech Press Photo – sport série (v roce 1995 - v nejobsazenější kategorii prvního ročníku), reklamní a módní fotograf (např. pro Pietro Filipi, Hermès, Speedo, Playboy, Fischer Air, televize Nova, kalendář Stock), herec, režisér (tv spoty např. pro Orange, celovečerní dokumentární film o světově proslulém fotografovi Janu Saudkovi s názvem JAN SAUDEK - V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU, celovečerní dokumentární film o nejslavnějším automobilovém závodě světa 24 hodin Le Mans s názvem LE MANS PHENOMENON,dokumentární film TICHÁ VÁŠEŇ, ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV TVŮJ!, celovečerní hraný film BURÁCENÍ), scénárista, muzikant (elektrická kytara v Serious Music), autor knih (např. IN THE SHADOW OF LIGHT).
  • Leopold Maria Zeithammer (narozen 19. prosince1834Písek – zemřel 17.března1905České Budějovice) - český hospodářský správce, pedagog, publicista a spisovatel. Na Šumavě působil například v Českém Krumlově a ve Vimperku, kde také jako hospodářský správce setrval až do odchodu na odpočinek.
  • Jan Vratislav Želízko (22.2.1874 – 1938) – rodák z Volyně, geolog a spisovatel, autor a spoluautor řady odborných děl v oboru geologie
  • Petr Zmrzlík ze Svojšína - český šlechtic, kališnický válečník, zástavní držitel hradu Kašperk, jehož otec byl nejvyšším královským mincmistrem. Pochován v kostele sv. Jakuba Staršího v Kasejovicích.