Tuláci

Kam se dá dojít a kde přespat přímo pod hvězdami napříč celou Šumavou ?

Pro všechny milovníky přírody, a té Šumavské obzvlášť, jsou toulky jen tak na nazdařbůh nebo i s konkrétním cílem nejlepším relaxem pro duši i tělo. A spánek na čerstvém vzduchu Vám bude chybět jistě i dlouho po návratu k všedním dnům... 

Ano, dá se spát všude tam, kde to není majitelem zakázáno, a to díky právnímu pohledu na pojmy bivakování a táboření (viz soudní bitva Martina Hyťhy z ekologického sdružení Děti Země s českou vládou a úřady). Pojem "bivakování" český zákon vůbec nezná. A protože podle ústavy "každý občan může činit, co není zákonem zakázáno", můžeme si ustlat pod širákem skoro všude, kde nás napadne. Ovšem občasné buzeraci, vyhánění a snaze o pokutování se nejspíš v realitě nevyhnete. Budete mít při svých toulkách Šumavou však jasně navrch pokud budete dodržovat pár jednoduchých pravidel. Nepoškozovat porost, nevytvářet žádný odpad a ten již vytvořený odnášet s sebou, nerozdělávat oheň a na jednom místě se zdržet nejlépe jen jednu noc (v případě dodržení tohoto můžete dokonce postavit na tu jednu noc i stan). Poznávat na toulkách zákoutí Šumavy pěšmo a svobodně není sen, naopak, jde to i v zimě … A auta a noťasy nechte klidně doma…..

Jak zvolit vhodné místo pro přespání

Většinou moc lidí při toulkách přírodou nepotkáte, ale míjíte-li cestou lesem hájovnu či myslivce, většinou ochotně poradí, kde je vhodné spát a kde nikoli. Místo si samozřejmě můžeme také vybrat sami. Místo na spánek by mělo být rovné nebo mírně svažité (nikdo by si asi pořádně neodpočinul, kdyby celou noc klouzal),  suché,  v nízké trávě (vysokou bychom zbytečně udusali a bývá chladná), čisté (myšleno bez střepů a kamenů J) a nakonec  v blízkosti je dobré mít i potůček. Naopak, místo na přespání by nemělo být v ďolíčku, v mokřině v rokli a jiných místech, kam celý den nejde slunce(a je tam tedy i více chladno),  dále v otevřené a nechráněné krajině jako například uprostřed louky. 

Obecně ve výběru vhodných míst máte více možností na rozdíl při spaní ve stanu. Můžete přespat např. v lese mezi stromy atd. Kromě náhodně vybraných míst, kde nebudete nikomu překážet, můžete navíc v Národním parku Šumava využít (od roku 2008) první oficiální tábořiště (mimo lidských sídel) nazvaná nouzová nocoviště (dnes jich je minimálně již sedm). Tyto nocoviště  umožňují jednorázové přespání při přechodu Šumavy taktéž a zřídila je Správa parku podél červené hřebenovky – směr Nová paka – Železná Ruda (oficiálně se zde může přespávat pod širákem i ve stanu). Na nejbližších rozcestnících vás k nim nasměrují speciální značky a jsou od sebe vzdálené vždy cca 12 km.

 

Seznam oficiálních  nocovišť NP Šumava:

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava "Přenocuj a jdi dál"

Jednou z aktivit Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava je vytvoření sítě nouzových nocovišť podél tzv. páteřní, červeně značené turistické trasy napříč Šumavou. Délka této trasy mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou je 103 km. Nocovišť je k provozu od 1.8.2008 připraveno celkem osm: Hůrka u Prášil, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný, Nové Údolí a Pod Plešným jezerem. Nouzová nocoviště nabízejí pomoc pěším turistům s batohy, kteří procházejí napříč Šumavou po páteřní trase, vedené v blízkosti státní hranice. Vymezený ohraničený prostor je určen pro legální nouzové přespání na území Národního parku Šumava. Podmínky pro přespání jsou stanoveny provozním řádem. Ten stanoví, že místa k přespání je možno využít vždy jen pro jednu noc, kapacita nocoviště je omezena, nesmí se zde rozdělávat oheň, odpadky si turista musí odnést sebou a je třeba tu dodržovat klid.
Provoz nouzových nocovišť je celoroční, vždy od 18,00 - 9,00.

Správa NP a CHKO Šumava 1. máje 260, 385 01 
Vimperk tel. 731 530 291 

 

1. Hůrka u Prášil (0 km) – pěkná klidná loučka ležící nedaleko rozcestí modré a žluté značky, kousek nad bývalou osadou Hůrka. GPS: 49°7'36.905"N, 13°19'42.604"E

2. Poledník (12 km) – travnatý plácek poblíž rozhledny Poledník.(Za chladnějšího počasí, a to i v létě, počítejte vzhledem k nadmořské výšce 1315 m. n m. s nižšími teplotami, ráno se zde může dlouho držet studená mlha). GPS: 49°3'52.018"N, 13°23'43.198"E

3. Modrava (23 km) – loučka u potoka, cca. 300 m západně od osady. (Pozor, místo bývá po deštích značně podmáčené!) GPS: 49°1'26.776"N, 13°29'26.37"E

4. Bučina (35 km) – opět pěkný travnatý plácek, tentokrát v bývalé osadě Bučina, nedaleko od konečné autobusu z Kvildy. (Toto místo mají v oblibě cyklisté, v létě jich zde bývá za pěkného počasí velký počet.) GPS: 48°58'16.615"N, 13°35'50.579"E

5. Strážný (49 km) – pěkné místo cca 1km od typického příhraničního městečka Strážný u rozcestí červené a žluté. GPS: 48°54'2.518"N, 13°42'40.812"E 

6. Nové Údolí (60,5 km) – opět hezká loučka u osady Nové Údolí, poblíž státní hranice. (U muzea železnice je volně přístupný zdroj pitné vody!) GPS: 48°49'46.716"N, 13°48'2.613"E

7. Pod Plešným jezerem (75 km) – nocoviště najdete pod rozcestím Jezerní stezka, nedaleko Plešného jezera. GPS: 48°46'45.783"N, 13°53'4.301"E

Zdroj: www.npsumava.cz

Každopádně na Vás už jen je, aby jste nezapomněli na něco k jídlu a pití !

A teď už honem koukněte na naše tipy pro toulky a cestování Šumavou po svých a co nejdříve se vydejte užít si Šumavu na vlastní kůži.

Další tipy pro vás

 

Turistické značení v Česku

S námi se neztratíte

Dovolená s kočárkem

Kam všude a kam nejlépe?

Ubytování na Šumavě

Kdyby přeci jenom byla velká zima nebo velké mokro...

  

Kam se zatoulat

Při návštěvě všech oblastí můžete absolvovat několik okruhů pěšky i při stávající sněhové nadílce.  Pokud chcete, můžete využít přiložené odkazy na mapy k naplánování cílových bodů nebo i celých tras vašich toulek. 

Nová Hůrka - osada na silnici Sušice - Železná Ruda, donedávna největší vojenská základna VVP Dobrá Voda. Východiště k jezeru Laka - po modré značce přes bývalou Hůrku (4 km).

 

Prášilské jezero - ledovcové jezero na SV svahu Poledníku v nadm. výšce 1 080 m. Příchod k jezeru ze Slunečné (po žluté a zelené 3,5 km) nebo z Prášil (po červené 4,5 km).

 

Na prameny Vltavy - cesta vede téměř po celou dobu lesem v blízkosti Černého potoka, který je počátkem Vltavy. ( Kvilda - po modré na pramen Vltavy 7 km, dále možno po modré přes Černou horu na Filipohuťskou cestu a po červené do Modravy 10/17 km.)

 

Borová Lada - nenáročný okruh okolo Chalupské slatě s výhledy do slatě (I.zóna NP) s návštěvou ministezky a kapličky na Šindlově. (Borová Lada - po zelené na Svinnou Ladu a Chalupskou slať 1 km - dále na Nové Hutě, Polesí 3,5/4,5 km - po silnici na Šindlov 1/5,5 km - zpět po silnici přes Nový Svět (neznačeno) 4,5/10 km.

 

Na Kvildské pláně - vycházkový okruh na horním toku Vydry. Z Modravy cesta stoupá na Filipovu Huť, z Březové hory mírně klesá na louky kolem Horské Kvildy. Pod Horskou Kvildou vchází cesta do I.zóny "Povydří", pokračuje při Hamerském potoce až k jeho soutoku s Vydrou a přes Rokytu stoupá na Vchynickou terasu. Na Modravu vede pohodlná vrstevnicová cesta s vyhlídkami.(Modrava - po zelené Filipova Huť 2,5 km - Horská Kvilda 4,5/7 km - po modré Antýgl 4/11 km - po červené Modrava 6/17 km.)

 

Na Javoří pilu - vycházka údolím Roklanského potoka kolem Rybárny na Javoří Pilu. Zpáteční cesta se stáčí přes rozcestí pod Oblíkem k Tříjezerní slati. Na Modravu je možné se vrátit buď přes Rybárnu nebo přes Rokytu a Vchynickou terasu. (Modrava - po modré Rybárna 2,5 km - Javoří Pila 3/5,5 km - pod Oblíkem 1,5/7 km - po žluté Tříjezerní slať 0,5/7,5 km - Rokyta 4/11,5 km - po červené Modrava 5,5/17 km.)

 

Na Březník - nenáročná vycházková cesta údolím Modravského potoka k okraji Luzenského údolí (Modrava - po červené Březník 7,5 km - po zelené Cikánská slať 4/11,5 km - Modrava 3,5/15 km).

 

Jelení Vrchy - Z Nové Pece se dá jít přibližně dva kilometry po silnici směr Jelení vrchy. Spolehlivě vás provede žlutá turistická značka, jenž vás svede ze silnice a povede do znatelného stoupání až na křižovatku Rossbach u Švarcenberského kanálu. Od ní se dáte doprava podél kanálu směrem na Jelení vrchy. Po přibližně dalších 3 kilometrech opustíte vodní koryto a dáte se opět vpravo a dále pořád po trase, klesající Adolfovou cestou kolem vrchu Mazník zpět k silničce z Jeleních Vrchů, na kterou se napojíte u přezimovací obory. Zpět do Nové Pece to už pak máte necelé 4 kilometry.

 

Sudslavický okruh – Vaše kroky mohou směřovat od jedné z nejobjemnějších lip v Čechách (obvod 12 m)přes Opolenec, tzv. Sudslavickou sluj, Výškovice a Bohumilice zpět ke mlýnu U Vanických. Na cca 3,5 kilometrech minete 26 možností k zastavení.

 

Obří hrad – Z Kašperských hor na kopec Valy. Nejvýše položená prehistorická stavba v Čechách. Velmi tajemné a zajímavé místo. Vydat se sem můžete z Kašperských Hor z náměstí, trasa vám zabere zhruba hodinu a dvacet minut a bude dlouhá asi 6 km.