Kubova Huť a stezka na Boubín

Jedno z nejvýše položených lidských sídel v České republice, obec Kubova Huť hledejte v horském sedle na jihozápadním úpatí Boubína. Nachází se v okrese Prachatice, zhruba 8 km jižně od Vimperka. Nadmořská výška obce překračuje 1000 m nad mořem.

            Boubín info: www.boubinsky-prales.cz                                                                     Kubova Huť info: www.kubovahut.cz

  

 

První písemná zmínka je z roku 1728, pojmenována byla po zámeckém hejtmanovi Gubovi, respektive po lese, jehož jméno nesl. Obec Kubova Huť byla původně sklářskou osadou. V minulosti tudy také procházela jedna z větví známé Zlaté stezky.

V roce 1900 byla zprovozněna železniční trať spojující Vimperk a Volary (dnes součástí trasy Strakonice-Volary). Na této trati bylo v Kubově Huti zřízeno nádraží, které je, se svou polohou ve výšce 995 m nad mořem nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách. Za druhé světové války se zde přepravovaly z továrny ve Františkově u Kvildy součástky pro výrobu německých letadel Messerschmitt. Tato stanice je také tradičně výchozím bodem pro každoroční, hojně navštěvované, denní i noční, silvestrovské výstupy na Boubín.

Vede zde mezinárodní silnice Vimperk - Strážný - Passau.

V zimě má návštěvník k dispozici moderní ski areál s umělým zasněžováním a upravené lyžařské stopy. Čtyři kvalitní sjezdovky, lyžařská škola, půjčovna a ski servis, snowpark a minipark pro začátečníky, bezplatné parkování a internet také potěší... Jsou zde vhodné podmínky pro běžkaře na upravených běžeckých tratích s okruhem : 2 km, 4 km, 6 km a 20 km v oblasti Kubova Huť-Šerava- Obrovec- Kubova Huť. Běžecká trať je u obce Šindlov napojena na běžecký okruh lyž. tratí Národního parku Šumava.

Pro další sportovní vyžítí jsou připraveny tenisová hřiště a bazény. Je možno zde hrát minigolf, odbíjenou i ostatní míčové hry. K dispozici je tu v létě půjčovna horských kol a sportovních lodí s možností dopravy na horní tok Vltavy. Nachází se zde dokonce největší discgolfové hřiště v České republice.

Pro pěší turistiku jsou zde přehledně vyznačeny zajímavé trasy, po modré značce se například můžete vydat od nádraží k Johnovu kameni, věnovanému někdejšímu vimperskému knížecímu lesmistrovi Josefu Johnovi, který měl velkou zásluhu na zřízení boubínské rezervace. Odtud pak zamíříte přímo k zalesněnému vrcholu Boubína. Po červené značce se zase můžete z Kubovy Hutě vypravit přes Obrovec pod Světlou horu k Vlčímu kameni, který stojí v místech, kde byl 2. prosince 1874 zastřelen poslední šumavský vlk.

Pro cyklisty je tu pak zajímavá cyklotrasa č. 1032 (délka cca 18 km) Vimperk- Lipka-Kubova Huť. Okolí však skýtá celou řadu dalších možností pro výlety na kole.

   

 

Koho nelákají sportovní výzvy, má možnost vyrazit do okolních lesů, které jsou plné hub a borůvek. A nejen to. Jestli máte navíc rádi historii, „Kubovka“ Vás potěší o to víc. Katastrem obce totiž v letech 1937 až 1938 procházela trasa průběhu opevnění prostoru Kubova Huť-Český Krumlov (přes Horní Vltavici, Lenoru, Volary až k Želnavě a přes Blanenský les na Český Krumlov) a budovala se i obrana strategické železniční trati tudy vedoucí. Byly vlastně budovány souvislé linie lehkého opevnění, tzv. řopíků, postupně budované úseky propojovaly jednotlivé uzávěry v souvislé pásmo opevnění. V roce 1938 bylo zadáno k výstavbě 598 řopíků, avšak do ukončení prací (cca Mnichovská dohoda až následné obsazení ČSR, jak kde) se podařilo vybudovat celkem asi 420 objektů. V okolí Kubovy Huti je jich hned několik v různém stavu dodnes.

V obci je dále několik historických budov např. u Kubešů, u Götzů, které jsou ukázkou původní Šumavské architektury. Typickou Schwarzenbergskou myslivnou z r. 1908 je budova, která je v centru obce.

A po náročném dnu není třeba nikam spěchat, pronajměte si pokoj v jednom ze zdejších hotelů nebo penzionů, zajděte na “jedno šumavské“a v klidu si naplánujte další výlety, třeba s další inspirací od nás.

Dopravní dostupnost, rozmanitost vyžití i nabídka služeb je víc než uspokojivá a není tedy divu, že Kubova Huť a okolní podboubínská krajina je vyhledávaným místem pro letní i zimní rekreaci.

 

Oblast: Šumavské podhůří - Prachaticko

Typ: Obec

Lokalita: Rozhraní Šumavského podhůří a Šumavy, mezi Vimperkem a Horní Planou, okres Prachatice, kraj Jihočeský.

GPS: 48°58'59.152"N, 13°46'26.407"E

Nadmořská výška: min. cca 1000 m n. m.

Počet obyvatel: cca 100

Přístup: Autem po silnici č. 4 vedoucí z Vimperka cca 8 km směrem na Strážný. Cesta trvá cca 10 minut. Alternativou jsou pravidelné autobusové i vlakové (cca dvouhodinové intervaly) linky oboustranně na trase Vimperk-Volary.