Jak přespat na sněhu na Šumavě

 

 

Jak přespat na sněhu na Šumavě?

Pokud zrovna neplánujete vyrazit na Šumavu s cílem užít si některý ze skvělých apartmánů, penziónů nebo hotelů (vybrat si můžete zde), možná patříte k lidem, kteří to rádi “jinak“.

Kempování je prostě a jednoduše romantika, a spojení pobytu ve volné krajině s šumavským geniem loci, to prostě nebude mít chybu. Víte ale, jak si třeba i několikatýdenní tůru užít bez obav?  Připravte si nejen dobrou výbavu ale i bystrou mysl. Základní zkušenosti pohybu v zimní krajině jsme pro Vás shrnuli v tomto článku.

 

Před akcí

Nejprve se soustřeďte na volbu pohybu zimní Šumavou. Rozhodně zvažte sněžnice nebo lyže. Dobrou volbou mohou být skialpinistické nebo telemarkové lyže, protože například oproti sněžnicím, jste na nich zkrátka rychlejší a jsou také pohodlnější (i když to může být individuální). Se sněžnicemi se ale snáze dostanete i do méně přístupných míst, jsou univerzální, pohyb s nimi v terénu zvládne začátečník i zkušenější “dobrodruh“.

Sestavte si plán tůry v bodech. Naplánujte si odkud, kam a kudy, sežeňte si aktuální předpověď počasí i stavu sněhu na vaší trase. Odhadněte dle dostupných informací a třeba i pomocí místních webkamer náročnost trasy s časovým plánem, převýšení, terén atp. K zahození rozhodně nebudou ani případné naplánované “checkpointy“ k doplnění zásob, odpočinku atd. Vyhodnoťte velikost vaší skupiny, její zkušenosti a fyzické možnosti. Ale ať už vyrážíte sami nebo ve skupině, nezapomeňte si připravit a zkontrolovat veškeré nutné vybavení a rozhodně nezapomeňte na nouzový plán.

Některé z postřehů zkušenějších. Počítejte s tím, že v zimě všechno trvá dvakrát déle. Od rozdělání ohně a následné přípravy jídla či horkého nápoje, po stavění stanu a případné další úpravy místa na přespání. Ta si vždy předem naplánujte a rozhodně při jejich výběru zvažujte i možné únikové zóny do civilizace. Mějte při sobě číslo na záchrannou službu a také si uložte do telefonu pro případ nouze takzvané číslo ICE (z angl. in case of emergency), pod kterým uveďte třeba číslo svého rodinného příslušníka pro případ nouze. Dále se seznamte s možným nebezpečím v dané oblasti, jako jsou např. laviny, divoká zvěř, zamrzlé plochy a podobně. 

 

Vybavení

Správným vybavením předejdete nejen podchlazení, ale i omrzlinám a v nejhorším případě umrznutí. Základem by mělo být kvalitní funkční prádlo, jako druhou izolační vrstvu zvolte buď opět vlnu nebo v případě syntetiky je vhodný materiál třeba Polartec. Svrchní vrstva by měla být z membránového materiálu (např. GORE-TEX. Prostě počítejte s tím, že už nevystačíte pouze s bavlněným trikem a větrovkou. Jako další izolační vrstvu na večer si nezapomeňte přibalit péřovku. Šikne se i kukla nebo návleky chránící nohy před sněhem. Samozřejmostí jsou i kvalitní rukavice a ponožky. Velkou pozornost věnujte obuvi. Zvolte jednoznačně (a logiky) typ do zimních podmínek, nejvhodnější jsou kožené modely, které lze naimpregnovat, takže voda a vlhkost nebude mít šanci. Ponožky, spodní prádlo a rukavice určitě vezměte v dvojnásobném počtu. Lepší je prostě mít jistotu.  U spacího pytle sáhněte raději po péřové náplni, takový spacák má výborné izolační vlastnosti, je lehčí a lépe sbalitelný (i když syntetika je více odolná proti vlhkosti). Vodítkem vám budiž údaj s nejnižší teplotou pro muže o hmotnosti 80 kg na cedulce Limit, (Max, Comfort a Extreme jsou související hodnoty).

Při volbě karimatky myslete na to, že vás izoluje od chladu, který jde od země a je největším rizikem podchlazení. Zvolit můžete klasické pěnové (nejlépe ty z materiálu, který nesaje vodu), a s tloušťkou minimálně 14mm. Jejich výhodou je malá váha a příprava. Výborně poslouží také samonafukovací karimatky s označením winter nebo 4 sezonní.

Stan umožní nejjednodušší řešení nočního bivaku. Pro zimní kempování volte stan s označením 4 sezonní (všestrannější využití) nebo expediční (drží více tepla, méně kolíků zapotřebí ke stavbě). V zimních měsících je dobré používat ploché kolíky nebo sněhové kotvy, ale můžete improvizovat a použít třeba lyže.

Z dalšího vybavení určitě nezapomeňte na bivakovací vak, lopatku, alu folii a případně lavinový vyhledávač a sondu, lihový vařič, termohrnek, svítilnu a univerzální nůž typu “švýcarák“. A bez lékárničky ani nápad!

 

Vhodné jídlo a pití

Dodržujte pitný režim. Můžete se vybavit různými iontovými nápoji, ale vybavte se třeba i filtrem na případné čištění vody ze sněhu od hrubých nečistot (postačí obyčejný kávový filtr). Jídlo vás bude udržovat v teple, takže nejlépe zvolte potraviny bohaté na sacharidy, které vám dodají energii. Zkombinujte se sušenou stravou která představuje ideální tip na rychlé jídlo a navíc opět ušetříte na váze nákladu, který ponesete.

 

V akci

Po náročném dni dorazíte na vhodné místo pro tábořiště. Jak ho poznáte? Mělo by být v závětří, a především mimo dosah možné laviny. Jakmile se rozhodnete, že je toto správné místo, oblečte si další izolační vrstvu a postavte stan nebo jiný přístřešek. Až potom si vyměňte ponožky za suché. Dále vykopejte díru do sněhu, tam bude vaše provizorní kuchyň.  Při vaření tak využijete jeden okraj na sezení (s alu folií pod zadnicí J) a druhý okraj výkopu využijete jako stůl. 

Jste po večeři a chystáte se spát? Před vlezením do spacáku se ještě zahřejte provedením třeba pár dřepů, zahřeje tak i vy sami váš spacák před spaním. Boty dejte do obalu od spacáku a zastrčte je dovnitř spacáku. Do spacáku také dejte rukavice a ponožky. Zajistěte si dobrou cirkulaci vzduchu pro udržení co nejmenší vlhkosti, a to i za cenu nižší teploty uvnitř stanu. Pokud nemáte kvalitní stan, je dobré si vlézt do bivakovacího pytle, ochrání vás před vlhkostí, která se v noci vysráží uvnitř stanu. Kukla na hlavě udrží nejen teplo, ale současně zachytí vydechované páry. Nespěte ale s hlavou zavřenou uvnitř spacáku, vydechovanými parami by do rána zvlhnul. Po ruce mějte láhve s vodou, abyste měli na druhý den dostatek tekutin ihned připravených ke konzumaci. Po probuzení se snažte zůstat co nejdéle ve spacáku, i během snídaně či balení, a přitom si do spacáku dejte zahřát části oblečení, např. vložky do bot.

Pokud budete spát pouze v bivakovacím pytli, zkombinujte to s karimatkou a alu folií jako další izolační vrstvou.

Když se dostanete do situace, kdy budete muset (nebo chtít) zhotovit pro přespání stavbu iglú, bude to náročnější na čas. Vhodnější variantou je tzv. sněhový záhrab, který v mnohém předčí i stan ale musí být co nejmenší, abyste ho účinně vydýchali a měl by mít cca 40-50 cm tlustou "střechu". Další variantou je vykopat pouze zákop, na jeho střechu položit lyže, nebo větve a vše zasypat sněhem. Pokud máte dostatečně velkou návěj, doporučuje se udělat za vchodem schod, který vyvýší prostor pro spaní nad úroveň vstupu. Zataraste vchod ideálně sněhovými kvádry nebo jehličnatými větvemi kvůli chování tepla. V tomto případě je také nutné udělat ve stropu otvory pro odvod oxidu uhličitého, opět použijte třeba větev nebo hůlku. Na zem se dají položit suché větvičky, které zlepšují izolaci a fungují protiskluzově. Místo větviček poslouží i alu folie v kombinaci s bivakovacím pytlem a karimatkou.

Další variantu přístřeší si vytvoříte následovně. Mezi dva stromy umístíte středovou tyč a na ni položíte větve, tvar tak kopíruje klasický stanu. Pak vše zahrabete sněhem, který ideálně izoluje. Vchod zataraste větvemi a udělejte malý průduch. A opět, přístřešek musí být co nejmenší, aby ho vaše tělo vyhřálo.

 

Bezpečnost

Ze všeho nejdůležitější je vaše bezpečnost. Před cestou dejte pro jistotu někomu vědět, kde se budete pohybovat. Při pobytu ve volné přírodě využívejte všechny své smysly, odhadujte a předvídejte rizika. Na Šumavě nejste sice tolik v ohrožení lavinami, ale teploty zde dosahují v zimě nezřídka i k -15° C a níže a tak je podchlazení jedním z největších rizik. Při řešení krizové situace nebuďte pasivní, improvizujte a nepodléhejte panice.

 

Zdroj: www.outdoorinfo.cz