Cykloturistika a turistika pro starší návštěvníky Šumavy, vítejte...

Procházky, vyjížďky na kole, poznávání přírody to vše zažijte při méně náročných tůrách a cyklovýletech. Všechny tipy můžete absolvovat jak na kole tak pěšky. Jen do toho a hezky si to užijte....

 

Chalupská slať
Tato romantická perla přírody se nachází na území malebné jihočeské vesničky Svinná Lada. Rozloha slati činí zhruba 137 ha a náleží do 1. zóny Národního parku Šumava. V minulosti se tu těžila rašelina a území je dnes přírodní památkou. Pohádková jednosměrná stezka k rašeliništi měří zhruba 600 metrů. Na konci stezky si budete připadat jako v  pohádkové krajině. Leží zde totiž kouzelné jezírko (největší rašelinné jezero v Česku) s ostrůvkem, břehy zarostlé travinami, břízami a borovicemi. Na hladině jezírka plavou kačeny. Kdo má rád legendární film Král Šumavy, pozná zde místo kde „král“ převáděl. Stezka je bezbariérová a snadno přístupná, tudíž i lidé s handicapem si mohou vychutnat tuto nádhernou, romantickou a neposkvrněnou přírodu. Pro milovníky nádherné krajiny a relaxu v přírodě vřele doporučuji.

Oblast: Šumava – Prachaticko, kraj Jihočeský
Typ: Přírodní atraktivita
Lokalita: cca 26 km západně od Prachatic, 1 km od obce Borová Lada
GPS: N 48°59´53.354", E 13°39'33.213"
Nadmořská výška: cca 900-950 m. n. m.

Přístup: Autem z Vimperka po silnici č. 4 směr Strážný, poté zahnout na obec Klášterec a pokračovat po silnici č. 1673 cca 10 minut a poté po silnici 1672 dorazíte do Borové Lady.

 

Muzeum české loutky a cirkusu
Muzeum najdete v Prachaticích, v nádherném šumavském městě pod Boubínem.
Vydejte se do lákavého světa loutek, divadelnictví a cirkusů...Toto muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze, tvořenou dvěma částmi. První je věnována historii české loutky, kde uvidíte loutky zhotovené podle předlohy M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky. Ve druhé části se setkáte s tradičním náčiním, které používali a dodnes používají cirkusáci. Toto muzeum je také jediné cirkusové muzeum v celé zemi. Navíc, v žádném jiném českém muzeu, nenajdete panoptikum s voskovými hlavami historických osobností. A kdo by si chtěl, zkusit jaké to je být loutkohercem, může si zahrát vlastní loutkové divadlo s vypůjčenými loutkami. Já muzeum navštívila se svým devítiletým bratrem, kterého muzeum tak uchvátilo, že jsme se do něj museli později vrátit třikrát. Takže pokud máte rádi svět fantazie a vše co k němu patří, neváhejte a muzeum určitě navštivte.

Oblast: Šumava – Prachaticko, kraj Jihočeský
Typ: Muzeum
Lokalita: budovu muzea hledejte v centru Prachatic, hned vedle Úřadu práce, na adrese Velké náměstí 43.
GPS: N 49°0´44.759", E 13°59'52.868"
Otevírací doba: Leden – Prosinec od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin
Vstupné: standardní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 80 Kč
Nadmořská výška: cca 560 m n. m.

Přístup: Autem po silnici č. 145 ze směru od Vodňan a Vimperka, po silnici č. 14128 od Netolic, po silnici č. 143 od Českého Krumlova a po silnici č. 141 od Volar. Další alternativou jsou pravidelná autobusová a vlaková spojení.

 

Archeopark Netolice Archeopark leží na místě bývalého přemyslovského hradu. Archeopark Na Jánu v Netolicích je první jihočeskou archeologickou památkou, prezentovanou moderní formou přímé rekonstrukce, která je zaměřena především na málo známé období vzniku českého státu v raném středověku 10. -13. století. Všechny práce jsou prováděny s archeologicky doloženými dobovými technikami. V parku je postavena jen ze dřeva a nalezených materiálů opevněná strážní věž, která slouží a jako rozhledna do okolních měst a Šumavské přírody. Můžete zde vidět tělesa hlavního sypaného valu z 10. Století, rekonstruovanou opěrnou zeď, zbytky klešťovité brány a mnoho dalšího. Kolem Archeoparku vede naučná stezka, dlouhá 3 km. Na stezce se seznámíte s okolními památkami Netolic. Také zde vede cyklostezka, po které, se, vydáte na cestu po památkách jedinečné krajiny Netolicka. Okruh je dlouhý asi 50 km, je na něm několik odboček k jednotlivým památkám a jednosměrný okruh kolem Malovického rybníka. Je značena zelenými turistickými značkami. Kdo z vás měl, sen stát se archeologem může, si ho zde splnit alespoň na chvíli. Jsou tu pro vás připravené skutečné nástroje, která archeologové na své vykopávky používají. Takže milovníci historie neváhejte a do Archeoparku v Netolicích se vydejte.

  • TYP: HISTORICKÁ LOKALITA

LOKALITA: NETOLICE, ŠUMAVA
GPS: 49,053860 14,203020
OTEVÍRACÍ DOBA: NEOMEZENNĚ
VSTUPNÉ: ZDARMA

PŘÍSTUP: Z PRACHATIC PO SILNICI ČÍSLO 141. Z VIMPERKU PO SILNICI ČÍSLO 145 PŘES PRACHATICE. Z ČESKÝCH BUDĚJOVIC PO SILNICI 145 PŘES DASNÝ. DALŠÍM SPOJENÍM JE PRAVIDELNÁ VLAKOVÁ A AUTOBUSOVÁ DOPRAVA. 

 

Sbírka betlémů 
Najdete zde okolo 1000 ks betlémů...
Zavítejte do malé vesničky kousek od Prachatic, zvané Zábrdí, a ta vás překvapí českou raritou.V malém domku (bývalém hostinci), naleznete největší vystavovanou sbírku betlémů v České republice (a možná i v Evropě).Cesta z Prachatic trvá jen chvilku a jsme tu. Ačkoliv tomu zvenčí nic nenasvědčuje, cedule umístěná před domem nás utvrzuje, že jsme tu správně. Vydáte-li se sem, a to třeba i bez předchozího ohlášení, nemějte strach, nejprve se ukážou dva kamarádští psi a hned za nimi paní majitelka Svatava Vizinová. Sběratelka a autorka v jedné osobě, nás vítá s úsměvem a přirozeným milým chováním zve dál. Začínají se dít věci. Ohňostroj informací a obrazových vjemů, na první pohled v chaoticky neuspořádaném “ladu a skladu“ se již od prvních kroků nacházíme uprostřed ohromujícího množství betlémů. V životě jsem jich už pár viděl, ale takovou koncentraci na jednom místě dosud ne.Ještě na schodech paní Vizinová začíná vyprávět o tom jak se dostala k betlémům, ale i k podmalbám, kterým se také věnuje, ukazuje nám výstřižky z novin a časopisů, které psaly o její sbírce, zmiňuje známé i neznámé osoby, které sem zavítaly, popisuje reakce návštěvníků, způsob získání i tvoření betlémů, historii i budoucnost této vášně a pomalu nás provází mezi všemi těmi nádhernými kousky. Najdete jich tu něco kolem tisícovky a pocházejí nejen od nás, ale v podstatě z celého světa, některé jsou staré i více jak 100 let, skoro všechny jsou papírové, ale jsou tu k vidění i jiné, přičemž největší má asi 3,7 metru. Další zvláštností je množstí motivů či provedení, je tu indiánský, pohádkový, ale i politicky laděný betlém a další a další. Strávíme tady nakonec hodinu a půl. Loučíme se a děkujeme, ale je mi jasné, že tu nejsem naposled. Ještě nedávno jsem neměl ani ponětí, že něco takového mám “za humny“, a teď si sotva pamatuji útržky ze všech těch informací od paní Vizinové. Ještě, že mám foťák a tahle sbírka betlémů rozhodně za další připomenutí stojí. Jo, a vstupné dobrovolné a otevřeno po celý den 7 dní v týdnu a při větším počtu zájemců je předchozí telefonická dohoda vítána.….

Oblast: Šumavské podhůří - Prachaticko
Typ: Muzeum
Lokalita: Rozhraní Šumavského podhůří a Šumavy, okres Prachatice, kraj Jihočeský.
GPS: N 49°1'40.663"N, E 13°56'21.894"
Nadmořská výška: cca 642 m n. m.
Počet obyvatel: cca 65
Přístup: Autem po silnici č. 14130 z Prachatic cca 9 km SZ směrem na Lažiště. Cesta trvá cca 13 minut. Alternativou jsou málo četné autobusové linky z Prachatic.

 

Rodný dům Adalberta Stiflera

Výstavu, která připomíná dílo německého spisovatele Adalberta Stiftera, si můžete prohlédnout v rodném domě v Horní Plané u Lipna. Přízemí slouží stálé expozici pojmenované ‘‘Adalbert Stifter a rodný kraj‘‘. Ostatní prostory včetně bývalých hospodářských objektů ve dvoře, jsou k dispozici pro pořádání výstav a kulturních akcí. Dům je pro veřejnost otevřen již od roku 1960. Německý spisovatel se zde narodil roku 1805. Je známý nejen jako spisovatel ale i svým vztahem k šumavské přírodě a kritikou vyhrocených vztahů mezi národy. Díky jeho příkladným postojům ve vztazích mezi českým a německým obyvatelstvem, po něm bylo pojmenováno sdružení Adalberta Stiftera, který se zabývá česko-německým porozuměním. A právě i to je smyslem stálé výstavy, ale mnohem více se dozvíte pokud sem zavítáte. Domek je zapsán na seznamu státem chráněných památkových objektů. Nyní slouží navíc jako pobočka Regionálního muzea v Českém Krumlově. Pokud máte rádi literaturu a Šumavu vůbec, nevynechte tuto památku, vřele doporučuji, už pro atmosféru doby na Šumavě ne tak dávno minulé.

TYP: KULTURNĚ-HISTORICKÁ PAMÁTKA
LOKALITA: ŠUMAVA, HORNÍ PLANÁ, OKRES KRUMLOV
GPS: 48.765606,14.035044
PŘÍSTUP: Z ČESKÉHO KRUMLOVA PO SILNICI 39 PŘES KÁJOV A ČERNOU V POŠUMAVÍ, Z ČESKÝCH BUDĚJOVIC PO SILNICI 39 PŘES ČESKÝ KRUMLOV A Z VIMPERKA PO SILNICI 39 PŘES HORNÍ VLATAVICI. DALŠÍ ALTERNATIVOU JSOU AUTOBUSOVÁ SPOJENÍ DO HORNÍ PLANÉ.

 

Rozhledna Libín
Z rozhledny Libín, stojící na stejnojmenném kopci, je nádherný výhled. Při optimální viditelnosti vidíme nejen na Prachatice, Helfenburg, Strakonicko, Písecko a elektrárnu Temelín, ale také Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy. Navíc zdoláním pěší trasy z nedalekých Prachatic uděláte jistě i něco pro své zdraví….

Na pozemku tvaru kruhu, o poloměru cca 30 m, byla dle návrhu lesního správce W. Susky (dle jiných údajů dle návrhu vídeňského architekta Vyskočila) realizována samotná stavba prachatickým stavitelem Reichartem. Financována byla z členských příspěvků Šumavskému klubu turistů, výnosů divadelních vystoupení, koncertů a finančních i jiných darů (100 q vápna z vápenky v Českém Krumlově přispěl i kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu). S rozpočtem dva tisíce korun trvala stavba dva roky a rozhledna byla slavnostně otevřena 16. září 1883. Na paměť návštěvy korunního prince Rudolfa v Prachaticích roku 1871 byla rozhledna pojmenována jeho jménem. V roce 1935 začal rozhlednu spravovat Klub československých turistů. Během druhé světové války (i nějaký čas po ní ) sloužila také k vojenským účelům. V roce 1964 proběhla celková oprava věže, další rekonstrukce v roce 1994. V roce 2007 město Prachatice instalovalo panoramatické tabule s popisy a grafickým znázorněním k pohledům do krajiny. V blízkosti rozhledny se nachází chata (s možností ubytování), postavená ještě o dva roky dříve než samotná rozhledna a také lanové centrum, zpřístupněné v roce 2008. Došlo také k opravě přístupové cesty. Nejlépe si můžete vychutnat návštěvu této oblíbené rozhledny pěšky z nedalekých historických Prachatic (cca 6 km) nebo z blízkého Libínského Sedla, kde se nachází pozdně gotický kostel sv. Anny z poloviny 15. století, zčásti barokně přestavěný v roce 1732. Otvírací doba je celoročně út – pá 11:00 – 16:00, sobota 10.30 – 17.00 a neděle 10.30 – 16.00 hodin, jinak dle domluvy. Vstupné standardní 10 Kč a snížené 5 Kč. Občerstvení dostupné dle aktuální nabídky a situace.

Oblast: Šumavské podhůří - Prachaticko
Typ: zděná rozhledna
Lokalita: vrchol hory Libín (1096 m n m.)
GPS: 48°58'43.838"N, 14°0'42.286"E
Celková výška: 27m
Počet schodů: 138

Přístup:Pěšky – z Prachatic dle značených turistických tras, autem – z Prachatic se vydat směr Volary a cca 1km za osadou Labínské Sedlo odbočit vlevo a pokračovat cca 2km na parkoviště „Sedélko“, Odtud pokračovat pěšky ještě cca 2km (ubytovaní mohou dojet až k rozhledně).