Filmová Šumava

Snad každý z nás má oblíbený film či seriál. Česká republika (potažmo Československo) je známá svou filmovou historií i produkcí po celém světě. Zvláště v meziválečném období svou kvantitou zaujímala pozici „malého Hollywoodu“ , během poválečných let pak navázala a i během komunistické éry pak (v mantinelech ideologických, cenzorských a propagandistických opatření) udržovala filmovou tradici i nadále. Po roce 1989, pak kapitalismus ovládl i filmový průmysl, a produkce (a ta se zahraniční účastí obzvlášť) úspěšně pokračuje dodnes, i když (i díky rozdělení ČSFR na ČR a SR) již ne v tak hojné míře (s ohledem na minulá období)


------

 

Bez ohledu na dobu, každý z nás má svou filmovou “srdcovku“, svého favorita a leckdy se zajímá i o jejich tvůrce a v neposlední řadě o zákulisí a pozadí natáčení či konkrétní lokace. Šumava k natáčení a tvorbě filmových a televizních děl přímo vyzývá! Natáčela zde řada tvůrců a umělců, Šumava a její nádherná místa a zákoutí se stala kulisou pro mnoho filmů a televizních pořadů. Samozřejmě nádherné přírodní kulisy, města i cesty ale mnohdy třeba i vojenské objekty dobře posloužily tvůrcům k dokreslení atmosféry či přímo hrály ve filmu důležitou roli .Pojďte s námi navštívit některá z nich, a třeba se i dozvědět více o místech, která již důvěrně znáte. Těší se na Vás Šumava filmová……

 

Až budete cestovat na Šumavu, v tomto případě do okolí, nebo přímo do Železné rudy, vzpomeňte si na oblíbené rčení, že „svět je malej“. Série slavných filmů je kultem, který neokouzlil jen málokoho. A i po letech se na ně rádi podíváte. Filmy o Růžovém panterovi si pamatujete kvůli stylu i zábavě, oddechu, vtipu i akci.....číst více

 

 

 

 

Nevinná 

Romantické drama z roku 1939 v režii Václava Bínovce. Naivní děvče z vesnice se provdá za bohatého podnikatele. Život ve městě ale páru přináší samé starosti. Ti, kteří jim nepřejí se navíc postarají o to, aby vzbudili žárlivost v jinak šlechetném manželi. Hlavních rolí se ujali Otomar, Adina Mandlová, Vladimír Borský, ve vedlejších rolích se setkáte například s Gabrielem Hartem, Jiřinou Šejbalovou, Růženou Šlemrovou a dalšími. Šumava hostila tvůrce při natáčení tohoto filmu například v Domažlicích a v Klatovech.

 

 

 

Od zítřka nečaruji

Rodinná, dobrodružná fantasy komedie Od zítřka nečaruji vznikla v koprodukci tří států, tehdejšího Československa, Západního Německa a Rakouska v roce 1978. Režisér Jindřich Polák zde v sestřihu zužitkoval tři epizody z celkových sedmi dílů III. série středometrážních filmů, uváděných pouze v televizi, čímž vznikly dva celovečerní filmy "Od zítřka nečaruji" a "Poplach v oblacích". Konkrétně Od zítřka nečaruji byl vytvořený z epizod: "Pan Tau na pionýrském táboře", "Pan Tau a která je ta pravá?" a "Pan Tau - Od zítřka nečaruji".

Pan Tau musí skončit se svým čarováním. Buřinka bude totiž nenávratně zničena! Pan Tau se objeví například i v roli táborového kuchaře. Po jeho stopách se však vydává neúprosný inspektor Málek, kterému se podaří zmocnit nejen deštníku pana Tau, ale také jeho kouzelné buřinky. S pomocí dětí se pak pan Tau učí žít i bez kouzel. Hlavní roli zde dostal Ota Šimánek, dále si zahráli například Vlastimil Brodský, Zdena Hadrbolcová, Marie Rosůlková, Josef Kemr, Josef Bláha, Helena Růžičková a další. Šumava se ve filmu představí i díky natáčení některých scén v Domažlicích.

Poslušně hlásím

Válečná komedie podle románu Jaroslava Haška, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, natočená režisérem Steklým v roce 1957. V případě Poslušně hlásím jde o druhý díl filmové adaptace Haškova románu. Dobrý voják Švejk představuje svéráznou (a v dobových představách) typicky českou postavičku. Tentokrát se s ním setkáte na cestě na frontu a nakonec přímo v bojové linii. Zažijete s ním jeho slavné vlakové příhody a také asi nejslavnější epizodu románu, Švejkovu budějovickou anabázi. Ve scénách s tajně koupeným koňakem,  nebo se Švejkem coby falešným ruským zajatcem, včetně soudu, i scéna v níž je poručík Dub přistižen ve vykřičeném domě, to jsou dnes již legendární záběry. Zahrál si zde opět hlavní roli nepřekonatelný Josef Hrušínský, dále Svatopluk Beneš, Miloš Nedbal, Jaroslav Marvan, František Filipovský, Vlastimil Brodský, Arna Pekárková, a další. Kritikou strhaná, přesto dnes nejslavnější a nezapomenutelná adaptace se natáčela i na Šumavě a to konkrétně ve Vitějovicích nedaleko od Prachatic.

 

Anděl Páně

Režisér Jiří Strach natočil tuto filmovou pohádku na motivy z knih Boženy Němcové v roce 2005. Tři králové, Panna Marie, svatá Veronika, andílci a další postavy dotvářejí roztomilý příběh o anděli nešikovi Petronelovi, jenž si nepřiznává své chyby. Ten naštve všechny ve svém okolí a nakonec i samotného Pána Boha. Za trest je poslán mezi smrtelníky a doprovází ho poťouchlý čert Uriáš. Cílem jejich pouti je najít a napravit alespoň jednoho hříšníka. Dostávají se do situací, díky kterým poznávají strasti i touhy lidí, jejich zrady i lásky. Vizuálním stylem i způsobem vyprávění si film získal srdce nejen dětských diváků (o čemž svědčí i rekord ve sledovanosti za rok 2006). V hlavních a vedlejších rolích se můžete těšit například na Ivana Trojana, Jiřího Dvořáka, Kláru Issovou, Veroniku Žilkovou, Jiřího Bartošku, Oldřicha Navrátila, Josefa Somra, Gabrielu Osvaldovou a další. Filmování probíhalo i na Šumavě a to v Kašperských horách na hradě Kašperk, v kostele sv. Mořice v obci Annín, na Kvildě a Špičáku. Na Šumavě také režisér při natáčení potkal svou budoucí ženu Magdalenu Stupkovou.

 

Markéta Lazarová

Slavné poetické drama režiséra Františka Vláčila natočené v letech 1965 - 1967 přináší historickou baladu z období středověku, jejíž titulní hrdinkou je ctnostná dívka vydaná na milost či nemilost násilnického mladíka. Hlavní roli získala Magda Vášáryová, dále si zahráli například Josef Kemr, Vlastimil Harapes, Vladimír Menšík,Naďa Hejná či Jaroslav Moučka. Kostýmy pro film navrhoval Theodor Pištěk ml. a atmosféra a celková podmanivost tomuto filmu vynesla proslulost i v zahraničí. Snímek se tak stal nejdéle natáčeným filmem v dějinách československé kinematografie a i Šumava byla u toho, když například třeskutá zima komplikovala natáčení například v rašeliništi Mrtvý luh, ve Světlíku na Českokrumlovsku, na hradě Rabí nebo na Jezerní slatě u Kvildy na Šumavě. 

 

 

Mladá léta

Životopisné drama Václava Kršky z roku 1952 popisuje osudy spisovatele Aloise Jiráska od jeho mládí, přes studia i události následující, lásku k Marii Podhajské, vleklou oční nemoc i jeho snahu o další literární tvorbu v dobách konfliktů. Hlavních rolí se ujali Eduard Cupák a Nataša Tanská, dále hrají například Jiří dohnal, , karel Jelínek, Jaroslav Vojta nebo Radovan Lukavský a František Filipovský. Filmování probíhalo v Praze, v Litomyšli,v obci Machov a Potštejn a na zámku Veltrusy, některé zábery vznikly i na Šumavě v Domažlicích. 

 

 

 

Princezna ze mlejna 2 

Pokračování úspěšné pohádky režiséra Zdeňka Trošky vzniklo v roce 1999. Opět se v ní setkáme téměř se všemi oblíbenými postavami z prvního dílu, Eliškou, Jindřichem, čertíkem, vodníkem, knížepánem i třeba mlynářem. Navíc se objeví i nové tváře, které i tentokrát zahýbou pohádkovým příběhem. Ve mlejně se po svatbě Elišky s Jindřichem a po narození malé Terinky zabydlelo štěstí. To se však ani trochu nelíbí knížepánovi, který si na půvabnou Elišku nepřestal myslet. Se svým oddaným sluhou Žánem vymyslí lest - Jindřicha pošle na vojnu proti Turkovi. Zámecký pán se těší, že tím má u Elišky vyhráno. Jenže ve mlejně, jak známo, bydlí šikovná a veselá strašidla - čertík s vodníkem. Ve filmu, díky kterému Yvetta Blanarovičová získala Českého lva za vedlejší roli a prodal se do více jak 20ti zemí světa, si kromě ní zahráli například Radek Valenta, Jakub Zindulka, Andrea Černá, Alois Švehlík, Oto Ševčík, Ladislav Županič, Miroslav Zounar a Lucie Bílá. Nádhernému vizuálnímu ztvárnění venkova tentokrát dopomohla šumavská místa jako hrad Helfenburk, Bavorov nebo Nahořany a Čestice. 

 

Burácení

Road movie z roku 2015 natočil režisér, scénárista, herec, fotograf Adolf Zíka. Jde o drama založené na pravdivé události, která se stala v roce 2004. Nechybí domácí násilí, sebeobrana před násilníkem, či pomoc blízkému člověku v nouzi, ale také romantika a svoboda projevu a spravedlnost na hranici zákona a společenské normy. Je to nejen o prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunitě, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností a burácením v srdci. Je to také drama o přátelství a ohroženém druhu. Hrají například Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Martin Stránský, Vladimír Javorský, Richard Müller nebo Zuzana Bydžovská. Natáčelo se především na Šumavě, konkrétně v Prachaticích (režisérovo rodné město) a jejich okolí nebo v nedalekém Žíchovci v kempu a na dně vypuštěného koupaliště.

 

 

Jízda 

Další road movie, tentokrát ale již z roku 1994, režiséra Jana Svěráka. Svobodný film o dvou mužích a jedné ženě, kabrioletu a letní pohodě. V hlavních rolích uvidíte Radka Pastrňáka, Jakuba Špalka, Annu Geislerovou a Filipa Renče. K tomu jedinečná kamera F.A. Brabce a máte stylovou podívanou s vůní dobrodružství na cestě bez cíle. Film se natočil za tři týdny a stál zhruba 2,5 milionu Kč. Film získal v roce 1994 cenu Český lev za kameru a hudbu. Na Šumavě se natáčelo ve Zlaté Koruně.

 

 

 

 

Tři životy 

Televizní pohádka na motivy pohádek Boženy Němcové, kterou natočil Jiří Strach z roku 2007. Zběhlý voják Jakub spolu s kamarády, přespí ve zřícenině starého hradu a vysvobodí zakletou princeznu. Dostane za odměnu sokolí pírko, díky kterému může třikrát někomu zachránit život. A když pozná při své cestě kovářovu dceru Aničku, je z toho láska jako trám. Oba ale musí utéct před kovářem a poradit si i s nástrahami od poručíka, který si na Aničku také myslí. Ve filmu ztvárnili jednu roli dvě sestry Molnárovi a kromě nich si zde zahráli například také Vojtěch Dyk, Filip Cíl, Jiří Štěpnička, Jiří Dvořák, Marek Taclík, Alois Švehlík, Jana Hlaváčová, Táňa Pauhofová, Lucie Černíková, Aleš Háma nebo Kryštof Hádek. Mezi místa kde se na Šumavě natáčelo, patří například hrad Helfenburk, Český Krumlov, hrad Švihov na Klatovsku nebo místa v okolí Sušice - Annín (Dlouhá Ves), Čímice nebo Mochov (Hartmanice)

 

Muž z Londýna 

Kriminální komedii natočil roku 1974 Hynek Bočan. Film je příběhem kasaře Reinera,“navrátilce“, který se po letech vrací do vlasti z emigrace. Má tady svůj úkol, vyzvednout zlatý poklad z trezoru ve vile určené k demolici. Sice své řemeslo nezapomněl, ale je cizincem ve své zemi a tak problémy a nedorozumění na sebe nenechají dlouho čekat. V hlavní roli Josef Sovák, v dalších rolích například Květa Fialová, Lubomír Lipský st. Jan Libíček, Václav Babka, Jiří Krampol, František Němec, Jaroslav Satoranský, Josef Dvořák, Daniela Kolářová nebo Jolga Kotrbová. Šumava se zde ukázala například díky místům jako Strážný nebo Klatovy.


 

Princezna ze mlejna

Pohádka režiséra Zdeňka Trošky z roku 1994, která i získala značnou oblibu nejen mezi dětmi, vypráví příběh o Jindřichovi, který na své cestě za vysvobozením princezny potká krásnou mlynářovu dceru Elišku. A protože láska nikdy nespí, vše se zamotává. Místní čert, vodník a dokonce i místní Knížepán rozhodně nehodlají jen přihlížet. A boj o Eliščino srdce nabírá na obrátkách. Ve filmu, díky kterému Yvetta Blanarovičová získala Českého lva za vedlejší roli a prodal se do více jak 20ti zemí světa, si kromě ní zahráli například Jakub Zindulka, Alois Švehlík, Ladislav Županič. Nádhernému vizuálnímu ztvárnění venkova tentokrát dopomohla šumavská místa jako hrad Helfenburk, Bavorov nebo Nahořany, Čestice.

 

 

Pod Jezevčí skálou, rodinný dobrodružný film režiséra Václava Gajera z roku 1978, jenž je první z volné trilogie (2. Film viz Na pytlácké stezce, 3. Film viz Pod trnkovým keřem). Je to příběh o šumavských dobrodružstvích pražského kluka v hájence uprostřed krásné šumavské přírody. Ten kluk se jmenuje Vašek a rodiče jsou nuceni nechat ho nějaký čas u dědy, hajného Straky, který žije sám a svého vnuka vůbec nezná, protože se synem se kdysi rozešel ve zlém a s jeho rodinou se od té doby nestýkal. A ani teď není dvakrát nadšený z toho, že by se měl o vnuka postarat. Filmování probíhalo v Praze a na Šumavě v polesí Vimperka a na Dobré vodě.

 

 

 

Na pytlácké stezce

 rodinný dobrodružný film natočil v roce 1979 Václav Gajer jako druhou část volné trilogie (1. film viz Pod jezevčí skálou, 3. film viz Za trnkovým keřem). Vašek Straka, který nechce jet s rodiči k moři do Bulharska, a proto před odjezdem uteče a sám se tajně vypraví za dědečkem, hajným na Šumavě. I když se tím dostává do průšvihu, vyplatí se mu to. Může zůstat u dědy a prožívat další šumavská dobrodružství. Zahráli si zde v hlavní roli Tomáš Holý, a dále např. František Hanus, Josef Kemr, Pavel Zedníček, Karel Heřmánek. Filmovalo se především na Šumavě na Kvildě a na Chalupské slati u Borové lady, ve Vimperku, dále mezi Libínským sedlem a Prachaticemi a např. filmová hájovna se ve skutečnosti nachází v Srní na Šumavě a jmenuje se Klostermanova chata. Chalupa zmijáka perníkáře již nestojí, šlo o dům v první zatáčce pod silnicí pod Srním směrem na Sušici.

 


Jan Cimbura

drama z roku 1941 režiséra Františka Čápa, jež je stejnojmenným filmovým přepisem knihy od Jindřicha Šimona Baara o českém venkovském hrdinovi.  Jan Cimbura po vojenské službě odchází na venkovský statek, kde se jako pacholek stává oporou majitele gruntu. Je pracovitý, inteligentní, poctivý a pořádný silák. Zachrání děti z hořícího lesa, postaví se proti loupeživým banditům, dokáže se postavit silou proti celému mužskému osazenstvu venkovské tancovačky. Nakonec se postará i o vysněnou, ale jemu osudem odepřenou, venkovskou krasavici Marjánku, která ovdověla. Zajímavá sonda s lidským rozměrem se natáčela v Písku, Putimi, v Albrechticích nad Vltavou, Jindřichově hradci, a na Šumavě v Bavorově. V hlavní roli Gustav Nezval , dále hráli např. Jiřina Štěpničková, Vilém Pfeiffer, Jaroslav Průcha, Marie Brožová, Vladimír Šmeral, Theodor Pištěk nebo Rudolf Deyl ml. 

 

Každý mladý muž

dobrodružná povídková komedie z vojenského prostředí vznikla v roce 1965. Režie – Pavel Juráček, herci – např. Pavel Landovský, Ivan Vyskočil, Helena Růžičková, Jaromír Hanzlík, Jiří Krampol. A v epizodní roli se objevil dokonce i Václav Havel. Některé záběry byly pořízeny například v kasárnách “U sloupů“ nad Vimperkem.

 

  

 

Zelené obzory

tentokrát drama z prostředí dobytčí farmy státního statku v pohraničí. Natočeno v roce 1962, v režii Ivo Nováka si zahráli například Petr Kostka, Jana Brejchová či Radovan Lukavský. Mimochodem, zde se Petr Kostka setkal poprvé v jednom filmu se svým otcem Jiřím Kostkou. Některé záběry byly natočeny například ve Čkyni a v okolí Vimperka směrem na Zdíkov.

 

 

 

Božská Ema

životopisné drama, mapující život slavné české zpěvačkyEmy Destinové, vzniklo v roce 1979. Režie – Jiří Krejčík, herci – například Božidara Turzonovová, Juraj Kukura, Miloš Kopecký, Josef Somr, Karel Augusta. Natáčelo se mimo jiné na zámku ve Vimperku, v Prachaticích, v kostele sv. Vojtěcha ve Lštění, nebo na hradě Rabí.

 

 

 

 

Poprask na silnici E 4

komedie o přepravě lokomotivy a dlouhé cestě po Čechách. Natočeno – 1979. Režie – Stanislav Strnad, herecké obsazení – Jiří Štěpnička, Josef Bláha, Míla MyslíkováJiří Vala, Jaroslav Moučka a další. Natáčení probíhalo mimo jiné v Prachaticích.

 

 

 

 

Tři chlapi na cestách

komedie o exkurzi do západočeských zemědělských závodů. Rok vzniku – 1973, režie – Oldřich Lipský, hrají – Lubomír Lipský st., Jan Skopeček, Jiří Krampol, Jaroslava Obermaierová, Jiří Schmitzer, Marie Rosůlková, Ladislav Trojan a další. Natáčení probíhalo mimo jiné v Prachaticích, Klatovech, Domažlicích nebo ve Volyni a v Čepřovicích u Volyně.

 

 

 

Nejlepší člověk

satirická komedie z roku 1954, jejíž režie se ujali Václav Wasserman a Ivo Novák, zahráli si v ní například prvorepubliková komediální hvězda Vlasta Burian, Jiřina Šejbalová, Václav Vydra, Dana Medřická, Lubomír Lipský, Jiří Sovák, Josef Kemr nebo Míla Myslíková. Natáčení probíhalo v ateliérech a v Prachaticích.

 

  

 

 

Bylo nás deset

komedie z roku 1963, režie – Antonín Kachlík, herecké obsazení – například Jaroslav Satoranský, Jiří Krampol, Ctibor Turba, Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Olga Schoberová, Jiří Stivín, Josef Hlinomaz a další. Opět komedie z vojenského prostředí, tentokráte i s písničkami pánů Šlitra a Suchého (poprvé na filmovém plátně spolu), o hudebně divadelním souboru během povinné základní vojenské služby. Natáčelo se mimo jiné i v Prachaticích

 

 

 

 

Já jsem stěna smrti

psychologické drama vzniklé v roce 1978, o stárnoucím pouťovém kaskadérovi a lidech žijících na okraji tehdejší společnosti. Režie – Jaroslav Balík, v hlavní roli Josef Kemr, dále hráli – například Eva Sitteová, Pavel Zedníček, Martin Stropnický, L´ubomír Paulovič, Jiřina Jelenská, Josef Somr a další. Natáčelo se například i v Prachaticích, a v Protivci u Strunkovic nad Blanicí.

 

 

 

 

 

Drahé tety a já

hudební krimikomedie o soukromém vyšetřování přepadení místní spořitelny. Roku 1974 natočeno v režii Zdeňka Podskalského. Hráli – například Nataša Gollová, Eva Svobodová, Iva Janžurová, Jiří Hrzán, Svatopluk Beneš, Věra Bubílková, Jan Skopeček, Josef Hlinomaz, Mirko Musil, Ota Sklenčka a další. Natáčení probíhalo mimo jiné na Strakonicku a ve Vlachově Březí.

 

 


Páni Edisoni

komedie pro děti a vlastně celou rodinu. Film z roku 1987 natočil Vít Olmer a v rolích hlavních i vedlejších se blýskli například Jakub Wehrenberg, Jiří Strach, Jitka Molavcová, Jiří Schmitzer, Karel Smyczek a Franta Kocourek. Tak trochu "géékové" osumdesátek se natáčeli na Šumavě především v Čepřovicích u Volyně, ve Lštění, v Drahonicích a v Litochovicích. Během natáčení došlo k úmrtí jednoho z herců.

 

 

 

Rafťáci

komedie z roku 2006 o adolescentech a nejen pro adolescenty, úspěšná vlastní variace na kultovnější Snowborďáky. Televizní a filmový režisér Karel Janák (např. Snowborďáci, Ať žijí rytíři ! Princezna a písař), obsadil své oblíbené herce, Vojtu Kotka a Jirku Mádla. V miniroličce se objevil dokonce hokejový brankář Dominik Hašek. Natáčelo se na celkem 70 lokacích, scény na vodě se točily na Vltavě na úseku mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. Film natočený za 40 dní vydělal přes s náklady na produkci 30 milionů Kč, vydělal přes 66 milionů Kč, překonal několik diváckých rekordů. Natáčelo se na Šumavě také například v Čepřovicích u Volyně. Další zajímavostí je zobrazení Hradu Kašperk ve filmu. Ve skutečnosti se jedná o hrad Loket. Třeba režisér Janák dá Šumavě vyniknout i v jeho aktuálně připravovaném filmu Lovci mamutů.

Osada havranů

dobrodružný film z roku 1977, zasazený do období pravěku, první z volné trilogie podle knih od Eduarda Štorcha. Trošku edukativní, docela věrohodný, sice bez syrových scén, ale zato "koukatelný " svět pravěku v příbězích lidí té doby.  Režisér Jan Schmidt obsadil do rolí například Jiřího Bartošku, Ludvíka Hradílka, Marii Sýkorovou, Bořivoje Navrátila nebo Marii Popelkovou. Vesnice pro tento film vznikly technikou dané doby,  bez jediného hřebíku ! Natačelo se i na Šumavě, konkrétně na Prachaticku.

 

 

 

Indián a sestřička

milostná romance o lásce a o nepřízni okolí, při jejímž sledování pověstné Live and let die dostává na frak. Debut režiséra Dana Wlodarczyka vyprávějící o "romácké zdravotní sestřičce" a "gádžovském alternativci" z roku 2006  . Troška reality, trocha předsudků a v podstatě nikdy nekončící boj za svou lásku natáčený z velké části v Prachaticíchc a jejich okolí. Hrají například Denisa Demeterová, Tomáš Masopust, Petr Lněnička, Jaroslav Goral, Táňa Pauhofová, Jiří Šesták a dokonce i kameraman snímku Alexander Šurkala. 

 

 

Boží pole s. r. o.

dvoudílný televizní film jehož natáčení probíhalo v květnu a červnu 2006, který vypráví komediální a vlastně i
dramatický příběh o malé letecké firmě na malém městě. Je to ale především vyprávění o lidech zde žijících a spjatých s létáním. Viktor Polesný -herec, scénárista, dokumentarista, televizní a filmový režisér – do rolí obsadil např. Miroslava Etzlera, Zuzanu Norrisovou, Jiřího Schmitzera, Ondřeje Vetchého, Vilmu Cibulkovou, Davida Suchařípu, Jakuba Prachaře, Pavla Kikinčuka, ale třeba i dabingové eso Kamilu Špráchalovou. Natáčení probíhalo hlavně v okolí Prachatic, mj. v Bavorově, Strunkovicích nad Blanicí ale i v samotných Prachaticích. Miroslav Etzler osobně bez dubléra během natáčení absolvoval seskok z výšky cca 3000 metrů. Od té doby má na svém kontě desítky dalších.....

 

 

Divá Bára

film z roku 1949, který podle svého vlastního scénáře natočil Vladimír Čech (rodák z Českých Budějovic, jehož tvorba kvalitativně značně kolísala). Podle jedné z povídek Boženy Němcové vznikl romantický příběh o samorostlé dceři obecního pastýře a zaostalém okolí. Díky tomuto filmu se proslavil jak režisér, tak především herečka v hlavní roli, Vlasta Fialová. Byl jejím debutem a v zahraničí byl několikrát oceněn. Ona samotná díky němu byla zvolena v Japonsku nejkrásnější světovou herečkou roku. Film se natáčel na Šumavě na Prášilsku, například na jezeru Laka nebo v obci Stará Hůrka (téměř přesně v polovině vzdálenosti mezi Železnou Rudou a Prášilami). Tato obec se krátce po natáčení dostala do hraničního pásma a téměř všechny domy byly srovnány se zemí. Dnes je zde zachována pouze kaple Ábelů. 

 

 

Jak ukrást Dagmaru

ne zrovna vydařená bláznivá komedie o českém nemotorném super-agentovi z roku 2001 v režii Jaroslava Soukupa (natočil například i veleúspěšné Vítr v kapse, Kamarád do deště I a II, Pěsti ve tmě nebo Discopříběh). Na Šumavě se natáčelo například v Klatovech, na Srní a v Železné Rudě. V hlavní roli se představil Jaroslav Sypal, v dalších pak Petra Martincová, Václav Mareš, Libuše Havelková, Čestmír Řanda ml., Jana Boušková nebo Pavel Rímský. 

 

 

 

 

 

Detektivní komedii z roku 1948 natočil režisér Václav Gajer. Jde o příběh plánované krádeže, kterou se podaří odhalit a překazit dvěma učňům, Honzovi a Petrovi, na zámku Červený hrádek. Profesor Zach a jeho komplici advokát Hadrbolec a úředník Kavan chtějí využít spiritistické seance ke krádeži, ale ta je překažena historikem Jirsou a díky svědctví Honzy a Petra jsou nakonec zloději dopadnuti a uvězněni. V celkem naivní podívané si zahráli např. Rudolf Deyl ml., Bohuš Záhorský, Saša Rašilov st., Nelly Gaierová, Luba Skořepová nebo třeba debutující představitel nesmrtelného majora Zemana Vladimír Brabec. Film se natáčel například na státním zámku Červená Lhota nedaleko Jindřichova Hradce a na Šumavě ve Vimperku.

 

 

 

 

 

 

 

 Letní komedie Zdeňka Trošky z roku 2014 je pokračováním divácky úspěšného filmu Babovřesky a navazuje na něj. Úsměvným způsobem ukazuje současnou vesnici na příbězích místních, zamotávajících se do nedorozumění a souhry náhod. Jako na každé vesnici, i v Babovřeskách nechybí láska, žárlivost, závist, intriky a vtipné okamžiky, v nichž se mnozí jistě i najdou. Opět potkáte například drbnu Horáčkovou, tentokrát špekulující a motající se nablízko hokejistům, kteří přijeli navštívit svého dobrého kamaráda a spoluhráče na nedalekou chalupu, aby tu trénovali i odpočívali. Horáčkovou okamžitě napadne pozvat svou vnučku a šikovně ji narafičit sportovcům do cesty. Nevydrží to ale a pochlubí se se svým nápadem ostatním babkám. Zároveň se Horáčková snaží pomstít starostovi Stehlíkovi, kvůli kterému musela opustit místo tajemnice na místním úřadě..... A do toho do vesnice přichází kontrolor z „kraje" a vše dostává další obrátky v duchu spousty humorných situací... K tomu všemu je tu i mladý farář s netradičním a dvojsmyslným jménem... Ve filmu si zahráli například Jan Dolanský, Lucie Vondráčková, Veronika Žilková, Pavel Kikinčuk, Lukáš Langmajer, Martin Stropnický, Jindřiška Kikinčuková a Miriam Kantorková. Natáčelo se v i na Šumavě a to v Netolicích, Malých Chrášťanech, Holašovicích. V Netolicích také nalezl štáb útočiště při natáčení a zůstal v nich v podstatě uvězněn v době tehdejších povodní.

Další pokračování letní komedie Zdeňka Trošky, tentokrát z roku 2015 pokračuje v duchu bláznivých komedií z českého venkova. Opět je nastavováno zrcadlo vesnickému způsobu života i maloměšťácké předpojatosti za použití vyprávění o svérázných postavičkách. Navazuje tam, kde jsme se rozloučili se starými známými v předešlém díle. Je tu Horáčková i sestra Glorie, starosta stehlík i kontrolor Dodo. Chystá se pomsta namířená proti Horáčkové. A do toho přijíždí nový farář a dokonce ze zahraničí. Tam naopak nejspíš zamíří místní drbny, kterých se starosta rád zbaví aspoň na chvíli. A pohroma může začít….Rolí se tentokrát ujali Veronika Žilková, Lucie Vondráčková, Lukáš Langmajer, Pavel Kikinčuk,Tereza Bebarová, Jana Synková Jiří Pecha nebo Tomáš Trapl. Jak již je u Trošky zvykem, potrpí si na malebné záběry a tak opět ve filmu uvidíme šumavská místa jako třeba z okolí Dobčic, Dříteňě, Netolic, Malých Chrášťan nebo Holašovic.

 

 

Další tipy pro vaší dovolenou

 

Linecká stezka

25.02.2016

Linecká stezka (německy Linzer Steig) je historická cesta, která již od pravěku spojovala dnešní Linec (dříve LentosLentia) sčeskými zeměmi.

Více informací