Dovolená na Šumavě

Šumava se návštěvníkům otevírá v každé roční době
-----

 

Každá má své kouzlo, každá nabízí jiné možnosti. Jste vyznavačem zimních sportů? Pak vás lákají kopce na obou stranách hranice, které nabízejí množství sjezdových tratí. Pokořit můžete nejvyšší šumavskou horu – Velký Javor nebo český Špičák. Pokud máte raději běžky, jsou pro vás v šumavském sněhu připravené desítky kilometrů tratí. Malé návštěvníky uchvátí možnost sáňkování či bobování na dlouhých, táhlých kopcích. Mnoho šumavských znalců nedá dopustit na podzimní čas, kdy se v babím létě Šumava nádherně vybarví a putování po jejích kopcích a výhledech dostává zcela nový rozměr a kouzlo. Vyhledávaným místem jsou hory na česko-bavorské hranici i na jaře, když začíná odtávat sníh a příroda se probouzí. Někteří turisté navštěvují Šumavu právě v tomto období a nedají na něj dopustit. A léto? To patří hlavně vyznavačům horských kol, pro které jsou zde ideální podmínky. Mohou urazit za den desítky kilometrů po dobře značených a stále se rozšiřujících cyklistických stezkách.

Zdroj: Regionální rozvojová agentura Šumava, www.rras.cz

 

Hrady a zámky

Spojení krásné přírody a historických památek na Šumavě a v jejím podhůří je jako ráj.. V hlubokých pohraničních zelených hvozdech rostly pevné zdi hradů před mnoha staletími a k potěšení milovníků Šumavy se na některých místech dochovaly dodnes.

Muzea a historie

Dlouhou a bohatou historii regionu připomínají návštěvníkům četná muzea. V Prachaticích vzpomínají na slávu Zlaté stezky, v Železné Rudě ukazují dlouhou sklářskou tradici, v Domažlicích bohatou historii strážců hranic – Chodů.

Naučné stezky na Šumavě

Hlavním turistickým lákadlem Šumavy je samozřejmě nádherná příroda. Divočina protkaná sítí turistických tras nabízí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky.

Ohromující výhledy

Šumavské vrcholy odmění ty, co s námahou vystoupají až nahoru, nádhernými rozhledy do kraje. Na některých jsou vybudovány rozhledny, které zážitky ještě umocňují.

 

Šumava, jedno z nejstarších pohoří Evropy, se rozkládá při jihozápadní hranici České republiky mezi Všerubským průsmykem na SZ a Vyšebrodským průsmykem na JV. 
Leží na území dvou krajů – Jihočeského a Plzeňského, a čtyř okresů: Českého Krumlova, PrachaticKlatov a Domažlic. Zasahuje na území sousedního Rakouska a Spolkové republiky Německo, kde navazuje na Bavorský les. V Rakousku plynule přechází v oblast Mühlviertel. Výměra české části Šumavy činí 2 573 km2, Bavorského lesa cca 5 000 km2. 
Pohoří je součástí tzv. Šumavské hornatiny, jejíž délka je 190 km a největší šířka přibližně 45 km. Šumavu lze rozdělit do šesti menších geomorfologických útvarů, jimiž jsou Vltavická brázda a Šumavské pláně, a dále ŽelnavskáBoubínskáTrojmezenská a Železnorudská hornatina
Charakteristická jsou pro Šumavu ledovcová jezera, jichž zde najdeme osm, z toho pět na české straně – Černé,ČertovoPlešnéPrášilské a jezero Laka a tři na německé straně – Velké JavorskéMalé Javorské a Roklanské. Leží v nadmořské výšce okolo jednoho tisíce metrů a vznikla zadržením vody z tajících ledovců na konci doby ledové. 
Nejvyšším vrcholem „české“ Šumavy je s 1 378 metry hora Plechý, celkově nejvyšší horou 1 456 metrů vysoký Groβer Arber (Velký Javor) na německé straně.

Nadmořská výška se odráží v charakteru klimatu Šumavy:Průměrné roční teploty klesají až ke 3°C v nejvyšších polohách. V oblasti Plání, jež jsou lokalitami s častými inverzemi, je průměrná roční teplota ještě nižší. Na Jezerní slati bylo v roce 1987 zaznamenáno absolutní teplotní minimum -41,6°C. Roční srážkový úhrn se pohybuje od 800 mm v nejsušší severovýchodní části Šumavy až po 1 600 mm v nejdeštivější oblasti okolo Březníku. Velký podíl srážek tvoří srážky sněhové. Souvislá sněhová pokrývka leží v nejvyšších místech až 200 dnů v roce, průměrná výška sněhu se dle nadmořské výšky pohybuje mezi 40 až 150 cm.

Původ názvu Šumava je odvozován od slova praslovanského původu šuma, znamenající hvozdhustý les. Toto označení se objevilo poprvé roku 1565. 
Spolu s Bavorským lesem tvoří Šumava nejrozsáhlejší souvislý lesní porost ve střední Evropě, nazývaný „zelené srdce Evropy“ a chráněný jako biosférická rezervace UNESCO. Odůvodněné je i označení „střecha Evropy“, neboť pohořím prochází hranice hlavního evropského rozvodí. Voda odsud odtéká zčásti do Černého a zčásti do Severního moře. Na Šumavě mají své prameny řeky VltavaOtavaVolyňka a Úhlava.

Aktuálně

Linecká stezka

25.02.2016

Linecká stezka (německy Linzer Steig) je historická cesta, která již od pravěku spojovala dnešní Linec (dříve Lentos, Lentia) sčeskými zeměmi.

Více informací

 

 Další tipy pro vaší dovolenou

 

Regionální speciality 

Jak se jedlo na Šumavě? Naše babičky a tety uměly připravit lahodnou krmě.


Více o starých šumavských receptech... 

Zapomenutá krása vltavínů 

Vltavíny jsou odpradávna na Šumavě k nalezení. Chcete se dozvědět více ?


O kráse Vltavínů..... 

Šumavské bunkry a opevnění

Šumava, to není jen úchvatná příroda. Je to i region, se zajímavými místy, svázanými s českou historií.

 Více o bunkrech a opevněních...
 
 
UŽIJTE SI TO SPRÁVNÉ UBYTOVÁNÍ    
 

Penzion U Černého kohoutka

Zimní a letní dovolená, která Vás bude bavit. Prostě se o vás postarají...

Zadov - Churáňov

Apartmá Apet

Užijte si přírodu i město. Luxusní a pohodné apartmá vás dostane svým prostorem

Ubytování Na kopci

Ubytování v soukromých apartmánech, ve kterých najdete kompletní zázemí pro vaši dovolenou