Aplikace o Šumavě


Na těchto stránkách najdete tipy na aplikace, které se vám mohou hodit při vašich cestách Šumavou. Věříme, že i díky nim se vám Šumava dostane ještě více pod kůži…

-----

 

Sygic Travel

 

Aplikace Původně česká aplikace Tripomatic, která nabízí tipy na zajímavá místa se v roce 2016 proměnila v Sygic Travel. Nyní česko-slovenský projekt je však stále vyhledávanou aplikací a měsíčně ji využívá již více než 250 000 uživatelů. Pomůže vám totiž naplánovat si dovolenou den po dni. Po zadání místa, na které se chystáte, vám vyjede databáze turisticky zajímavých míst v okolí, hotelů, muzeí a dalších, včetně fotografií, otevírací doby atd. V pohodlí domova si můžete stáhnout mapy pro místní navigaci, které pak na místě můžete používat off-line. V průběhu nebo po návratu z dovolené pak můžete skrze ní i sdílet své zážitky z dovolené. Samotná aplikace je zdarma, podrobnější průvodce konkrétními městy je pak nutné přikoupit. Mobilní aplikaci lze snadno synchronizovat s její webovou verzí. Pro snadný výběr nejlepší destinace Sygic Travel brzy nabídne aplikaci pro virtuální realitu, která umožní cestovatelům s použitím VR headsetu „projít“ zvolenou destinaci a zjistit, zda se jim líbí natolik, aby se tam vypravili i ve skutečnosti.

Operační systém: Android / iOS, Více na: https://travel.sygic.com/

 

 

tudyNE

 

Aplikace

I tentoktát se jedná o českou aplikaci. Popis v Android Marketu nenechává nikoho na pochybách o co tady jde: Dopravní nehody a uzavírky na českých silicích online. Aplikace zobrazuje data jednak z portálu dopravniinfo.cz, ale také přímo od samotných uživatelů. Umožňuje zasílat notifikace na telefon po každé, když se v daném místě stane nějaká dopravní nehoda, nebo jiná dopravní událost.“ Jde tedy o dopravní informace zobrazené i přímo na mapě. Zobrazuje se aktuální dění, dopravní nehody a uzavírky na českých silnicích online. Díky tudyNE tedy budete neustále v obraze o tom, kde se ve vašem okolí stala nehoda, probíhá rekonstrukce nebo třeba uzavírka. Kolonám při cestě na Šumavu, by tedy s pomocí této aplikace, mělo být vyhnutí.

Operační systém: Android / iOS /WP

Více na: https://tudyne.cz/

 

 

 

 

 

 

Endomondo - běžecká aplikace

 

Jedná se o “multisportovní“ aplikaci, velmi přehlednou a intuitivní na ovládání.. S pohledným designem a možností analyzovat své výsledky na internetu jde o velmi oblíbenou aplikaci českých nadšenců, sportovců amatérů i profesionálů. Ať jste běžec, cyklista, kajakář nebo třeba vyrážíte na pravidelné procházky, bude vás tento osobní trenér dozajista dobře motivovat. Díky této aplikaci i na Šumavě můžete sledovat své trasy, zaznamenávat statistiky a samozřejmě nechybí sdílení tratí, výsledků a tréninků i na Facebooku a Google+. Prakticky při jakékoli činnosti založené na překonávání vzdálenosti můžete sledovat dobu trvání, rychlosti, vzdálenosti, kalorie, tepovou frekvenci (za podmínky spolupráce s monitory tepu prostřednictvím třeba BlueTooth) a další data. Zpětnou vazbu zajišťuje i nastavitelná pravidelná hlasová odezva, tzv. “audio kouč“. Potěší možnost ručního zadání pro halové tréninky, jakož i zobrazení (nejen) denního tréninkového objemu, grafy, mezičasy pro každý trénink zvlášť, a v neposlední řadě i možnost zabojovat v režimu osobní výzvy o zajímavé ceny. K motivaci přispívají i vychytávky typu hlasového povzbuzování od přátel během tréninku, sledování a možnost komentovat výkony vašich přátel, dát si souboj s nejlepším výkonem, některého z vašich přátel, fotky z tréninku, odpočítávání, automatická pauza, taxování přátel a další. Aplikace se dá používat i bez internetu a GPS. Má dvě verze – Zdarma a Premium. V případě Premium (za 2,50 $ měsíčně) získáte k již uvedeným funkcím navíc ještě osobní tréninkový plán, souhrnné statistiky za měsíc nebo rok, informace o počasí, přístup k více jak 10-ti motivujícím funkcím a samozřejmě vše je bez reklam.
Využijte možnosti při cestování Šumavou sledovat a zlepšovat své výkony naplno !
Operační system: Android, iOS
Více na www.endomondo.com nebo www.webzpravodaj.cz
Aplikaci můžete stáhnout také z Google Play Store.

 

 

 

Modrava – interaktivní průvodce obcí a okolím / bezpečnost při cestování

 

S tímto interaktivním průvodcem se podíváte do obce Modrava a jejího okolí pohodlně ještě před vaší plánovanou návštěvou, nebo proto, že jste ještě vše neviděli a chcete si naplánovat další výlet třeba po okolí. Obsahuje přehledně uspořádané informace o samotné obci i o všech zajímavých okolních lokalitách. K dispozici vám je interaktivní GPS navigace a důležitá telefonní čísla. Nejen, že vás provede, ale v případě nouze přivolá i pomoc neboť vznikla ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému a dává si za cíl zlepšit orientaci i zvýšení bezpečnosti při vašich cestách Šumavou. Uživatele seznámí s historií obcí Modrava a Filipova Huť, s přírodními zajímavostmi v okolí a přímo vás k nim i dovede. Zmíněná bezpečnost je zohledněna v aplikaci prostřednictvím takzvaných traumabodů. Takovýto bod představuje v podstatě konkrétní místo v mapě, které rozpozná jak aplikace, tak uživatel tak i Horská služba. Díky tomu je umožněna okamžitá lokalizace člověka, který potřebuje pomoc. Prakticky to funguje tak, že v aplikaci v záložce „V nouzi“ zmáčknete tlačítko první pomoci, a tím se automaticky vytočí číslo operátora Horské služby. Jemu pak už jen nadiktujete GPS souřadnice, které se vám v aplikaci zobrazují. Díky aplikaci lze také odeslat SMS zprávu se svou polohou, navíc na číslo 112 můžete volat také přes německé operátory. Velkou předností je, že aplikace funguje i v místech, kde není mobilní signál, protože mapový podklad je i off-line a pak stačí pouze přepnout na fotomapu. Nechybí ani plány Modravy a Filipovy Huti s vyznačením různých chat, hotelů a dalších služeb, přičemž tyto by měly být v budoucnu aktualizovány. Appka je zdarma, bohužel aktuálně zatím jen pro iPhone (v plánu je i verze pro Android). Modrava díky tomu získala primát, je první obcí v ČR, která podobnou aplikaci nabízí. Čas v krizové situaci hraje podstatnou roli, a jestliže se tedy dostanete do míst, kde se neorientujete a nejste schopni rozpoznat nebo pojmenovat vaši aktuální pozici a budete navíc v okolí Modravy, tato aplikace vám s jistotou napoví a může vám i zachránit život.
I vy určitě uvítáte lepší orientaci i bezpečnost při cestování Šumavou !
Operační systém: iOS
Více o tvůrcích na www.lataupe.cz.
Aplikaci můžete stáhnout také z App Store.

 

 

 

Geocaching – aplikace pro hledání schránek s překvapením

 

Taky rádi lovíte kešky ? Pak i vám určitě přijde vhod tato aplikace určená pro “lov pokladů“ kdekoliv a kdykoliv. A to je výzva, se kterou si tato asi nejznámější mobilní stejnojmenná apka pro geocaching hravě poradí. Pro všechny hráče a hračičky jsou k dispozici dvě verze, bezplatná - Intro a placená - Premium. V základní variantě máte k dispozici pokyny, rady, tipy a triky, díky nimž vyhledáte tradiční keše, můžete zasílat zprávy ostatním hráčům, vyhledávat aktuální keše nedaleko míst, kde se pohybujete (Live Search) a další.  Aplikace nabízí online přístup k databázi na Geocaching.com, která obsahuje bezmála dva miliony keší. Zobrazit si přitom můžete všechny detaily keše, kromě souřadnici tedy i popis, nápovědu, atributy, fotogalerie, poslední logy, trackovatelné předměty. Keše je možné vyhledávat podle typu, obtížnosti, terénu, velikosti a dalších parametrů a je možné si je zobrazit na mapě. Ke zvolené keši je možné nechat se navigovat s pomocí kompasu nebo v mapě a po jejím nalezení rovnou zapsat svůj nález v terénu. Oficiální aplikace umožňuje i off-line využití, ale zde jsou omezení, které vyplývají z rozdělení členství na Geocaching.com. Zatímco základní členové si mohou pro offline použití stáhnout plné detaily pouze u tří keší za den, u prémiových členů je to 6000. Po zakoupení Geocaching Premium zažijete ještě více zábavy při hledání Earth keší, Webcam keší, Wherigo, Letterboxů i virtuálek. Dále je k dispozici mód výzvy s vyšší obtížností, terénní hodnocení, filtry jako velikost a typ hledání, třídění výsledk dle oblíbených bodů, vzdáleností a další nadstandardní funkce. Aplikace je po grafické stránce vymazlenější než například konkurenční C:geo, ale nutno dodat, že teprve Premium varianta je výrazněji použitelná a otevírají se vám díky ní daleko větší možnosti při hledání oproti bezplatné verzi. Tomu napomáhají i nedávno přidané funkce logování TB/GC předmět přímo ze svého inventáře nebo z kešky, či jednoduchá zjistitelnost přítomnosti TB/GC v kešce přímo na mapě. Potěšitelná je podpora pro Android, iOS i WP, přičemž ceny se pohybují zhruba od 199 Kč pro Android, 9,99 $ pro iOS, respektive aplikace je zdarma pro WP. Kešky na Šumavě jsou k nalezení například v oblasti Poledníku (nejvyšší vrchol na Prášilsku), v okolí hory s přirozeným kruhovým výhledem Oblík nedaleko Srní (součást Kvildských plání, přesněji Prášilských plání) nebo v oblasti Jezerní slatě (nápověda – hledejte u vyhlídkové věže J).
Jak vidno, s aplikací Geocaching budou vaše cesty Šumavou zase o něco zábavnější !
Operační systém: Android, iOS, WP
Více na nann www.geocaching.com.
Aplikaci můžete stáhnout například z Google Play, App Store, nebo Microstoft Store.

 

České hory – aplikace s cestovními a místními informacemi

 

Tato aplikace má za cíl informovat a motivovat k putování po českých horách a tak zde samozřejmě nechybí ani Šumava. Hlavní funkcí aplikace je soutěžní možnost sbírat virtuální razítka, přičemž razítkovací „místa“ (stopy Jetíka) jsou převážně turistické atraktivity v okolí turistických tras českých hor. Tato soutěž Horské služby ČR je určena pro turisty všech věkových kategorií, kteří rádi putují po české krajině a objevují nová místa v českých pohořích. Jde o to, kdo objeví nejvíc stop ukrytých po celé České republice. Ten potom bude vyhlášen stopařem roku a 55 nejlepších bude odměněno řadou zajímavých cen (např. bundami a funkčním prádlem).

Kromě tabulky výsledků aplikace dále obsahuje také doporučené trasy pro děti, mládež, dospělé a aktivní sportovce a užitečné informace pro návštěvníky hor, jako např. základy první pomoci, pravidla chování na horách, na sjezdových tratích a nejbližší stanice horské služby a další praktické info. Samotná Šumava je aktuálně v záložce Turistické trasy zastoupena celkem 15ti položkami s krátkým popisem a zobrazením mapy s jednotlivými stopami a jejich bodovým ohodnocením, parametry jako délka a čas trasy, součet bodů na trase, součet stop na trase a stupeň obtížnosti. Záložka Seznam stop vám při výběru Šumavy nabídne celkem 60 stop k zastavení, taktéž s krátkým popisem a vyznačením na mapě s bodovým ohodnocením, dále pak i parametry jako nadmořská výška a stupeň obtížnosti.

Využijte možnosti cestovat Šumavou, soutěžit a při tom se ještě i poučit !
Operační systém: Android, iOS
Více na www.jetik.eu
Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store a App Store.

 

 

 

 

Horská služba – aplikace pro rychlé a snadné přivolání pomoci

 

Hlavní funkcí této aplikace je rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky Horské služby v případě nouze. Tato funkce navíc není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu. Využít ji můžete i na Šumavě, kde pomůže vyhledat lyžařská střediska, infocentra, muzea, informace o počtu vleků, sjezdovek, zda jsou v provozu a dále poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí, aktuálním počasí na daném místě a další podrobnější informace. Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici Horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu. Součástí aplikace jsou také návody, jak poskytnout první pomoc, pravidla jízdy na sjezdovkách, instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech a desatero Horské služby. Navíc, díky partnerovi aplikace, máte možnost si jejím prostřednictvím rychle a jednoduše sjednat úrazové pojištění České pojišťovny.

Když budete potřebovat pomoc v nouzi a nebezpečí na Šumavě, určitě tuto aplikaci využijete !
Operační systém: Android, iOS, Windows Phone
Více na www.horskasluzba.cz
Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store, App Store i Windows Phone Store.

 

 

 

 

 

Rock Radio CZ – rockové rádio do mobilu

 

Nebaví vás pitomý popový popěvky? Na Rock Rádiu hrajou jen to nejlepší z rockový muziky! Teď můžete na svých telefonech poslouchat to nej z rocku kdekoli a kdykoli. Tahle slušná aplikace vám taky prozradí, co právě hraje, playlist, co se připravuje a také díky ní můžete poslouchat další webový rádia zaměřený na punk, heavy metal a český rockový zábavy. Navíc se mobilně můžete mrknout také na to, jak vypadá osazenstvo studia.
Díky aplikaci si vychutnáte unikátní rockový písně a mimořádný nahrávky klasiků rocku. Každej večer můžete naladit i hudební speciály (pondělí punkové lahůdky ve Známce punku, středa patří Legendám rocku a jejich živákům a třeba v neděli vás rockovejma baladama rozechvěje Rockovej vibrátor). O muzice, která zazní, však rozhodují hlavně posluchači. Od pondělí do pátku vybíráte elektrický kytary v Elektrickym obědě a každej tejden rozhodujete v Rockovým referendu o desce, kterou je pak celá přehraná v sobotu večer po devátý hodině.

Pokud náhodou nebudete online, při poslechu přes rozhlasový příjmač, tuner, krystalku, rádio, mp3 a cokoli dalšího, si můžete Rock Rádio na Šumavě naladit například na následujících frekvencích: Domažlice - 87,6fm, Kašperské hory - 91,8fm, Klatovy - 95,2fm.

Pro všechny, co chtěj na Šumavě poslouchat slušnou muziku !
Operační systém: Android, iOS, Opera
Více na www.radiosumava.cz a www.rockovyradio.cz
Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store, App Store i Samsung Apps

 

 

 

Stavy a průtoky vodních toků – informace o stavu a průtoku vodních toků

 

Kolik je kde vody, respektive kam dosahuje aktuálně hladina na vámi zvolené vodácké trase, se dozvíte s touto aplikací rychle a jednoduše. Už nemusíte hledat na stránkách jednotlivých toků zvlášť, ale vše pohodlně zkontrolujete díky Stavy a průtoky vodních toků. Informace jsou členěny přehledně a díky funkci upozornění na překročení zadaného limitního stavu budete mít aktuální data doslova “z první ruky“. Zahrnuta je celá ČR a zahrnuje informace z jednotlivých povodí, z poboček ČHMÚ, z povodňových systémů drobných vodních toků, ze stanic měst a obcí a z www.hladiny.cz Samotná aplikace má více či méně užitečné funkce, ale je jich celkem dost. Například zobrazení seznamu vodních toků jednotlivých zdrojů, aktuální informace o hladině a průtoku na jednotlivých tocích (graficky zvýrazněny dle stupňů povodňové aktivity), základní informace o vodním toku (hladiny stupňů povodňových aktivit), zobrazení upozornění pokud je překročen sledovaný stav (hladina) nebo průtok na vybraných vodních tocích, graf zobrazení vývoje stavu (hladiny) toku, graf zobrazení vývoje průtoku toku, widget vybraných sledovaných stanic, zobrazení všech stanic, sledovaných stanic nebo konkrétní stanice na mapě a editace pozice stanice na mapě. Vyžaduje Android verze 2.3 a vyšší. Jak vidno, vodáci, rybáři a vlastně všichni, kdo se pohybují alespoň občas či pravidelně u vody, mají zase o důvod víc vzít s sebou i svého “mobilního miláčka“.

Operační systém: Android

Více na www.chmu.cz a www.hladiny.cz

Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store.

 

 

 

 

 

Slovanská vesnice virtual tour – virtuální průvodce

 

Tentokrát vás zveme k virtuální procházce krumlovským meandrem na soutoku Vltavy a Polečnice. Pro svou příznivou polohu na brodu a křižovatce důležitých cest byl vyhledávanou lokalitou již od doby kamenné. Vltavský kaňon se zde rozevírá do údolí chráněného svahy šumavského podhůří a Blanského lesa a široké říční břehy nabízejí příhodné podmínky pro sídlení, zemědělskou činnost i rybolov. V 8. století našeho letopočtu se zde usadili první Slované a v místě dnešní Pivovarské zahrady založili osadu. Na základě výsledků archeologického výzkumu a poznatků z dalších slovanských sídlišť byla vytvořena 3D aplikace s digitálním modelem terénu a ideální rekonstrukcí raně středověkého slovanského osídlení v Českém Krumlově. Aplikace vyžaduje Android verze 2.3 a vyšší a vznikla za podpory Regionálního muzea v Českém Krumlově.

Operační systém: Android

Více na www.muzeumck.cz a www.virtualhistory.cz

Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store.

 

První pomoc – naučte se pomoci sobě i ostatním

 

Aplikace, která vám může zachránit život, případně pomoci se záchranou života a ošetřením zranění druhých. S aplikací Českého červeného kříže První pomoc si budete umět poradit při většině příhod, ať už si zvrtnete kotník nebo půjde někomu doslova o život. Videa, ilustrace, interaktivní kvízy a návody krok za krokem – je to jednoduché a je to navíc zdarma. Součástí jsou i rychlé rady, pro chvíle kdy jde o každou sekundu. Volat nouzová čísla pak můžete přímo z aplikace. Vyžaduje Android 2.3.3 a vyšší. Mělo by být povinně na každém chytrém telefonu i tabletu u všech kdo berou život vážně !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Operační systém: Android

Více na www.cervenykriz.eu

Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store.

 

 

Atlas hub Free – přehledný, naučný, praktický atlas

 

 

 

Atlas hub Free je aplikace, která vám poslouží stejně dobře jako kniha a navíc je mnohem skladnější. Jedná se o databázi více než 140 domácích hub, a proto je skvěle využitelná i na Šumavě. Najdete tu rejstřík, ale i praktické kategorie jako například houby oblíbené,  jedovaté, léčivé či exotické. Každá houba je s fotografií, popisem a informacemi o výskytu a jedlosti. V aplikaci také nechybí základní rady pro první pomoc v případě otravy i kontakty na linku první pomoci a toxikologii, na které můžete volat rovnou z aplikace. Zajímavé je, že Cena je zdarma, přičemž existuje i placená verze. Při toulkách šumavskými hvozdy se tato “apka“ bude hodit všem houbařům, ale i třeba zvídavým dětem.

Operační systém: Android / iOS

Více na: http://www.ihoubar.cz/

Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store i App Store.

 

Meteor Aladin – předpověď počasí


 

 

Meteor Aladin je oficiální aplikací ČHMÚ, díky čemuž nabízí nejdetailnější a nejpřesnější servis. Zobrazí vám nejen aktuální teploty a srážky, ale třeba i větrnost, vlhkost a tlak vzduchu a další údaje. S pomocí GPS modulu tak budete automaticky a pravidelně informováni o situaci v jakémkoliv místě České republiky, samozřejmě také pro vaši aktuální pozici. Zobrazované informace naleznete na jednom jediném a přehledném panelu, kde získáte údaje výše zmíněných meteorologických dat, přehledný graf, který lze přepínat jediným posunutím prstu a samozřejmě i časovou osu, díky níž se dozvíte aktuální hodnoty počasí po hodinách, s výhledem na dalších 48 hodin. Vyžaduje verzi Android 2.2 a vyšší přičemž k dispozici je také webová verze. Jako příjemný bonus působí možnost přepínání mezi dalšími aplikace o počasí, jako je Meteor – Meteoradar ČHMÚ nebo Sněhové zpravodajství. O tom, že jde o kvalitní a smysluplnou náplň do vašeho mobilního zařízení svědčí také fakt, že Aladin získal ocenění za 3. místo v anketě Křišťálová lupa 2013. Na cestách Šumavou jde o nepostradatelného pomocníka.

Operační systém: Android

Více na: http://www.androworks.org a www.chmu.cz

Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store.

 

 

Kam Za Sněhem – aktuality z lyžařských středisek

 


 

Aplikace Kam Za Sněhem umožňuje prohlížení zpráv a aktualit z lyžařských středisek, běžeckých stop i sjezdových tratí. Jelikož sdílí informace s webovým portálem www.KamZaSnehem.cz, můžete vyhledávat podle oblastí, přidávat nové zprávy z terénu, vyhledávat oblasti podle jména, řadit podle vzdálenosti, propojovat s mapami a jednoduše a rychle samotnou aplikaci ovládat. Lyžaři tak mají konečně k dispozici nástroj s praktickými informacemi a rychlou odezvou, přičemž databáze obsahuje střediska i v ČR, včetně těch šumavských. Aplikace vyžaduje Android verze 4.0 a vyšší.

Operační systém: Android

Více na: www.KamZaSnehem.cz

Aplikaci můžete stáhnout na Google Play Store.